Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
23.08.2016 aktualizacja 23.08.2016

NASA szykuje start misji do planetoidy

Amerykańska agencja kosmiczna NASA szykuje bezzałogową sondę, która ma dostarczyć na Ziemię próbki gruntu pobrane z planetoidy. Misja nosi nazwę OSIRIS-Rex, a jej start ma nastąpić we wrześniu. Sonda ma dotrzeć do planetoidy Bennu w 2018 roku.

OSIRIS-Rex, czyli Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer, to nazwa bezzałogowej sondy kosmicznej, którą NASA planuje wystrzelić 9 września o godzinie 1.05 polskiego czasu. Sonda poleci do planetoidy Bennu i przywiezie na Ziemię próbki pobrane z powierzchni obiektu

Sonda o masie 2110 kilogramów zostanie wyniesiona za pomocą rakiety Atlas V 411. Gdyby start odwołano, okno startowe będzie trwało jeszcze 34 dni, w trakcie których można wystrzelić sondę.

Według planu sonda ma dotrzeć do planetoidy w 2018 roku. Najpierw dokładnie zbada obiekt z orbity, tak aby naukowcy mogli wybrać najlepsze miejsca do pobrania próbek. Potem za pomocą automatycznego ramienia pobierze od około 60 do 2000 gramów materiału z powierzchni planetoidy i rozpocznie podróż powrotną w kierunku Ziemi. Próbki zostaną zrzucone w specjalnej kapsule w 2023 roku.

Na pokładzie sondy OSIRIS-Rex znajduje się pięć przyrządów naukowych: zestaw kamer, wysokościomierz laserowy oraz trzy spektrometry. Oprócz tego zamontowano dwa systemy do pobrania próbek: robotyczne ramię oraz kapsułę.

Planetoida (101955) Bennu należy do tzw. planetoid bliskich Ziemi, czyli przelatujących we względnie niewielkiej odległości od orbity naszej planety. Jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna, gdyż jej orbita przecina orbitę Ziemi. Jednego okrążenia dookoła Słońca Bennu dokonuje w ciągu 1 roku i 71 dni. Według obliczeń astronomów, za około 150 lat może zbliżyć się kilkukrotnie do Ziemi, z prawdopodobieństwem uderzenia wynoszącym 0,07 proc.

Nazwa Bennu to odniesienie do mitologii egipskiej, w której Bennu (Benu) był świętym ptakiem. Nazwę wybrano w ramach konkursu związanego z misją OSIRIS-Rex. (PAP)

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024