30.11.2020
PL EN
29.08.2016 aktualizacja 29.08.2016

W Egipcie odkryto sarkofag ważnego urzędnika sprzed ponad 2,5 tys lat

Sarkofag należący do Karabaskena - zarządcy Teb w czasach w czasach 25. dynastii - odkryła egipsko-amerykańska misja badawcza w czasie wykopalisk koło Luksoru w Egipcie. O znalezisku poinformowało w czwartek Ministerstwo Starożytności Egiptu.

Odkrycia dokonano w czasie wykopalisk prowadzonych wewnątrz skalnego grobowca oznaczonego numerem TT391 w południowej części nekropolii Asasif koło Luksoru.

Dr Mahmoud Afifi, dyrektor Departamentu Starożytnego Egiptu w Ministerstwie Starożytności Egiptu powiedział, że znaleziony sarkofag jest unikalnym przykładem elitarnego kuszyckiego rzemiosła. Wykonano go z czerwonego granitu. Nie są na nim widoczne żadne płaskorzeźby czy polichromie.

Karabasken żył w okresie panowania obcej 25. dynastii (lata 747-656 p.n.e.). Królami na egipskim tronie w tym czasie byli najeźdźcy z nubijskiego królestwa Kusz, czyli dzisiejszego północnego Sudanu.

Jak wyjaśnia kierownik misji badawczej Helena Piszczikowa, komora grobowa, w której spoczywał sarkofag została odkopana podczas usuwania gruzu z kaplicy. Archeolodzy natknęli się w środkowej części pomieszczenia na korytarz wiodący do komory grobowej.

Naukowcy odkryli grobowiec w 2015 r. W tym roku kontynuowali jego badania. Wiadomo, że jego pierwszym użytkownikiem był Karabasken. Jednak niedługo potem grobowiec ponownie użył wezyr Górnego Egiptu z czasów 26. dynastii, noszący imię Padibastet. Według Piszczikowej jego ciało mogło zostać złożone w komorze grobowej Karabaskena lub na dnie szybu wydrążonego w rejonie przedsionka grobowca. (PAP)

szz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020