25.02.2021
PL EN
09.09.2016 aktualizacja 09.09.2016

W deszczowych miesiącach przewlekły ból bardziej nam doskwiera

Dolegliwości bólowe nasilają się w miesiącach, w których więcej jest pochmurnych i deszczowych dni – wynika z badania brytyjskiego, o którym informuje serwis internetowy EurekAlert.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Manchester po przeanalizowaniu danych zbieranych codziennie przez 9 miesięcy w grupie ponad 9 tys. Brytyjczyków, którym dokuczał ból przewlekły. W tym celu wykorzystano specjalną aplikację na smartfony, przy pomocy której nie tylko gromadzono informacje na temat odczuwanego bólu, ale też na temat zmian warunków pogodowych w miejscu pobytu każdego z uczestników badania.

Wprawdzie badanie zostało zaplanowane na 1,5 roku (18 miesięcy), ale już teraz – analizując informacje zebrane głównie z trzech miast, tj. Leeds, Norwich i z Londynu – naukowcom udało się zaobserwować zależność między warunkami pogodowymi a odczuwaniem przewlekłych dolegliwości bólowych.

W każdym z miast w miarę, jak liczba słonecznych dni rosła badani rzadziej odczuwali silny ból. Częstość pojawiania się poważniejszych dolegliwości bólowych zaczynała ponownie rosnąć wtedy, gdy liczba pochmurnych, deszczowych dni wzrastała.

Kierujący badaniem prof. Will Dixon, który zaprezentował dotychczasowe wyniki projektu 7 września na Brytyjskim Festiwalu Nauki, podkreślił, że do badania wciąż mogą się zgłaszać nowe osoby. "Aby ustalić jak najwięcej szczegółów na temat wpływu pogody na odczuwanie bólu, potrzebujemy możliwie największej liczby uczestników, którzy będą rejestrować swoje objawy bólowe na smartfonie” – zaznaczył specjalista.

Jego zdaniem, gdy związek między zmianami pogody a natężeniem bólu zostanie potwierdzony, pacjenci będą mogli lepiej planować swoje aktywności. Z kolei naukowcom otworzy to możliwości badań nad nowymi metodami łagodzenia bólu. (PAP)

jjj/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021