15.01.2021
PL EN
10.11.2016 aktualizacja 10.11.2016

Prof. Skarżyński wpisany do Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich

Dokonał przełomu w leczeniu osób niesłyszących i niedosłyszących, kiedy jako pierwszy w Polsce wszczepił głuchemu pacjentowi implant ślimakowy i przywrócił mu słuch. Prof. Henryk Skarżyński został wpisany do Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich. Wyróżnienie wręczono podczas 25. jubileuszu naukowca oraz Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który odbył się 8 listopada w Warszawie.

Prof. Skarżyński opracował oryginalną metodę leczenia częściowej głuchoty (partial deafness cochlear implantation) i w 2002 r. z powodzeniem wdrożył ją, wszczepiając implant osobie dorosłej cierpiącej na częściową głuchotę, a następnie (w 2004 r.) - niesłyszącemu dziecku. Jako pierwszy w świecie połączył słuch naturalny z elektronicznym. W 2008 r. dokonał bilateralnego wszczepienia implantów do pnia mózgu.

Dotychczas przeprowadził najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. Jest autorem i współautorem wdrożonych patentów na urządzenia związane z techniką medyczną i ponad tysiąca prac naukowych.

Wdrażając program leczenia oraz zakładając Fundację Rozwoju Medycyny "Człowiek Człowiekowi" prof. Skarżyński dał początek historii leczenia głuchoty w Polsce. Stworzył Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach Zbudował Krajową Sieć Teleaudiologii, za którą otrzymał Nagrodę Prix Gallien (w 2014 r.).

Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera wpisała prof. Henryka Skarżyńskiego do Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich "w uznaniu wartości odkrywczych i wynalazczych jakie wniósł i wnosi do bogactwa ludzkości i rozwoju cywilizacji".

"Polska ma wielowiekowy dorobek zasługujący na miejsce na światowym olimpie odkrywców i wynalazców. Aby to się stało, musimy najpierw sami stworzyć ów +narodowy olimp+ (...) Kopernik, Staszic, Łukasiewicz, Modjeski, Skłodowska-Curie, Sędzimir, Czochralski, Bekker, Zienkiewicz, Baran i wielu, wielu innych wpłynęli znacząco na rozwój nauki i technologii świata" - podkreślił prof. Piotr Moncarz, który nominował twórcę Światowego Centrum Słuchu do wyróżnienia.

Panteon powstał z myślą o popularyzacji zasług, jakie mają działający w kraju i na świecie polscy odkrywcy i wynalazcy: naukowcy, lekarze, inżynierowie, technolodzy. "Oczywiście warunkiem bezwzględnym, tak jak w definicji innowacyjności Uniwersytetu Stanforda, jest wdrożenie owego odkrycia czy wynalazku z poważnym i udokumentowanym jego użyciem" - zaznaczył prof. Moncarz.

Więcej na temat panteonu w serwisie Nauka w Polsce – tutaj.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021