Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
20.11.2016 aktualizacja 20.11.2016

Ponad 1,1 mld osób ma nadciśnienie, dwukrotny wzrost w ciągu 40 lat

Do ponad 1,1 mld wzrosła w 2015 r. liczba osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. To prawie dwukrotnie więcej niż przed czterema dekadami – wynika z najnowszych ustaleń opublikowanych przez „Lancet”.

W 1975 r. 594 mln ludzi miało nadciśnienie. W ciągu 40 lat ich liczba zwiększyła się o ponad 500 mln. Największy wzrost odnotowano w krajach najbiedniejszych, głównie w Azji i Afryce Subsaharyjskiej. W Chinach 226 mln osób wykazuje nadciśnienie, a w Indiach - 200 mln.

Jednocześnie liczba zachorowań z tego powodu spadła w krajach najbogatszych, szczególnie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. „Nadciśnienie tętnicze staje się chorobą ludzi ubogich, źle się odżywiających” - twierdzi główny autor badań prof. Majid Ezzati z Imperial College London.

Zdaniem specjalisty spadek przypadków nadciśnienia w krajach najbogatszych związany jest z bardziej prozdrowotnym stylem życia i lepszą opieką medyczną. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, należy przede wszystkim ograniczyć spożycie soli, a częściej sięgać po owoce i warzywa. Nadciśnieniu sprzyja również nadwaga i otyłość.

Prawidłowe ciśnienie skurczowe nie powinno przekraczać 140 mmHG, a rozkurczowe – 90 mmHg. Kiedy ciśnienie skurczowe wzrośnie o 20 mmHG, a rozkurczowe o 10 mmHG, ryzyko zawału serca i udaru mózgu zwiększa się dwukrotnie.

„Oceniamy, że nadciśnienie co roku jest odpowiedzialne za 7,5 mln zgonów na świecie” – podkreśla prof. Ezzati.

W Polsce badania NATPOL z 2011 r. wykazały, że na nadciśnienie choruje 10,5 mln Polaków, z tego większość to osoby po 65. roku życia. W tej grupie wiekowej występuje ono u prawie 80 proc. osób.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce, żeby liczba przypadków nadciśnienia tętniczego spadła na świecie o połowę do 2025 r. Prof. Ezzati uważa, że nie będzie to możliwe, jeśli nie nastąpi zmiana diety, przede wszystkim ograniczenie spożycia soli. (PAP)

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024