Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
16.12.2016 aktualizacja 16.12.2016

Toruń/ Profesor Jan Hanasz honorowym obywatelem

Toruńscy radni podjęli uchwałę w sprawie nadania astronomowi profesorowi Janowi Hanaszowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Torunia. Wręczenie okolicznościowego medalu odbędzie się na sesji rady miasta 29 grudnia.

Rada miasta przyjęła uchwałę w tej sprawie jednogłośnie.

"Prof. Hanasz jest wzorem do naśladowania dla mieszkańców Torunia. Wielokrotnie udowodnił, że potrafi wyznawane przez siebie, szlachetne wartości wcielać w życie. Nie ugiął się nawet w czasie procesu, w którym został skazany za działalność opozycją w czasie PRL-u. To nie tylko wybitny naukowiec, ale i osoba zasłużona w okresie walki o wolność naszego kraju" - mówił o wyróżnionym przed głosowaniem przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski.

Kandydaturę do tego tytułu przedstawiła 6 grudnia Kapituła Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia.

"Jeżeli ktoś w latach 1982-1984 kierował Regionalną Komisją Wykonawczą NSZZ +Solidarność+, czyli też w okresie stanu wojennego, to zasługuje na taki tytuł bez najmniejszych wątpliwości. Kandydatura ta była konsultowana także z historykami m.in. prof. Wojciechem Polakiem. Bezsprzecznie prof. Hanasz ma wybitne zasługi dla opozycji antykomunistycznej. Przeciwstawiał się on władzom tamtego systemu w stu procentach i brał na siebie odpowiedzialność za walkę o zmiany w naszym kraju" - powiedział radny Prawa i Sprawiedliwości Karol Wojtasik.

Prof. Hanasz jest astronomem, pracownikiem Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu i członkiem Polskiej Akademii Nauk. W czasach PRL był opozycjonistą i działaczem podziemnej Solidarności. W latach 1982-1984 stał na czele regionalnych struktur tej organizacji. Do historii przeszedł jako jeden z twórców podziemnego radia Solidarność i nadajników telewizyjnych, które pozwalały zakłócać emisję programów Telewizji Polskiej. W trakcie normalnie nadawanych przez nią audycji w 1985 roku na ekranie pojawiały się napisy krytykujące ówczesne władze i wzywające m.in. do bojkotu wyborów. Został za tę działalność w 1986 roku skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Prof. Hanasz został w 2009 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po 1989 roku tytuły honorowych obywateli otrzymało w Toruniu dziesięć osób: Wanda Szuman i prof. gen. Elżbieta Zawacka "Zo" (obie w 1992 r.), prof. Wilhelmina Iwanowska (1997), papież Jan Paweł II (1998), prof. Marian Biskup (2000), prof. Artur Hutnikiewicz (2002), o. Władysław Wołoszyn (2003), biskup Andrzej Suski (2009), Jerzy Wieczorek (2010) i dr hab. Antoni Stawikowski (2013).

PAP - Nauka w Polsce

twi/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024