Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.08.2021
PL EN
13.01.2017 aktualizacja 13.01.2017

Po pięćdziesiątce ostatnia kawa - w porze lunchu

W Wielkiej Brytanii wydano zalecenie, żeby osoby po 50. roku życia wypijały ostatnią kawę w porze lunchu, żeby lepiej mogły się wysypiać – informuje BBC News powołując się na raport Global Council on Brain Health.

Raport przygotowali eksperci Age UK oraz American Association of Retired Persons (Amerykańskiego Stowarzyszenia Emerytów). Ostrzegają oni, że wraz z wiekiem pogarsza się jakość snu, szczególnie u osób po 50.-60. roku życia, bo częściej mają oni trudności z zasypianiem oraz wybudzają się w środku nocy lub wczesnym rankiem.

Eksperci twierdzą, że kawa może te kłopoty jeszcze bardziej nasilać, a jakość snu ma istotne znaczenie dla zachowania zdrowia fizycznego i umysłowego. Niedospanie zwiększa m.in. ryzyko zawału serca i cukrzycy.

„Sen nie jest czymś, co jest nam dane i powinniśmy wiedzieć, że jakość snu jest szczególnie ważna wraz ze starzeniem się” - podkreśla w raporcie James Goodwin z Age UK.

Raport zaleca, żeby tuż przed położeniem się do łóżka unikać oglądania telewizji oraz korzystania z laptopa lub tableta. Należy zasypiać o tej samej porze, lepiej unikać również alkoholu, a ostatni posiłek powinno się spożyć co najmniej trzy godziny wcześniej. Dobrze robi zakładanie skarpet przez położeniem się do łóżka, żeby stopy były ciepłe.

W razie wybudzenia się w środku nocy w ponownym zaśnięciu pomaga wstanie z łóżka i zrelaksowanie się do czasu aż wróci senność. W razie powtarzającej się bezsenności należy skonsultować się lekarzem. Nie należy zażywać dostępnych bez recepty leków nasennych. (PAP)

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021