Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
12.01.2017 aktualizacja 12.01.2017

IBM współpracuje z psychologami z UJ nad aplikacją do treningu

IBM oraz Instytut Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego współpracują nad rozwojem aplikacji Jane AI, która ma być jak trener osobisty - zmotywuje użytkownika do prowadzenia zdrowego trybu życia.

Aplikacja jest zaprojektowana do analizy danych dotyczących aktywności fizycznej. Program ma być rozwijany w oparciu o rozwiązania znane z kognitywnego systemu Watson.

Programiści z IBM oraz psycholodzy z UJ postanowili we wspólnym projekcie badawczym znaleźć sposób, by zachęcić ludzi do podjęcia aktywności fizycznych i wytrwania w zdrowym stylu życia. W ten sposób ruszyły prace nad programem Jane AI. Wykorzystując interfejs programistyczny Watson Conversation, Jane AI posługuje się językiem naturalnym rozmówcy, rozpoznaje tematy konwersacji oraz intencję wypowiadanych słów.

Jane AI jest zaprojektowana tak, aby zachęcać użytkowników do zwiększenia aktywności fizycznej i do wyrobienia zdrowych nawyków. Aplikacja bazuje na informacjach na temat liczby kroków, dystansie pokonanym danego dnia, spalonych kaloriach czy lokalizacji potrzebnej do ustalenia warunków pogodowych. Z kolei dzięki analizie wpisów publikowanych w portalach społecznościowych może nawet poznać nastrój, poziom motywacji czy osobiste cele i sama zachęca użytkownika do aktywności.

W komunikacji bazuje na bogatej wiedzy z zakresu psychologii, obejmującej teorie zmiany postaw, wpływu oraz analizę osobowości.

Dane zbierane w trakcie realizacji projektu posłużą naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego i IBM do analizy wzorców zachowania związanych ze zdrowiem.

"Mobilna i kognitywna technologia daje nam bezpośredni dostęp do specjalistycznego wsparcia bez względu na miejsce i porę. Z kolei dla nas, naukowców to ogromne źródło wiedzy, które umożliwi nam badanie nawyków związanych ze zdrowiem na większą skalę, i dzięki temu objęcie pomocą większej ilości osób" – wyjaśnia Prof. Piotr Jedynak dziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Realizując wspólny projekt z Uniwersytetem Jagiellońskim po raz kolejny chcemy pokazać, że technologia kognitywna stanowi realne wsparcie dla ludzi w wielu sytuacjach życiowych. IBM Watson już teraz dostarcza rekomendacje onkologom w diagnostyce chorób raka. Liczymy, że Jane AI przyczyni się do popularyzacji zdrowego trybu życia" – mówi Marta Brańska-Rybicka z IBM Polska.

Faza testowa projektu zostanie uruchomiona po zgłoszeniu się co najmniej stu uczestników i potrwa około 10 tygodni.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024