Ministerstwo Edukacji i Nauki

12.06.2021
PL EN
27.01.2017 aktualizacja 27.01.2017

Plany obchodów 20-lecia Uniwersytetu w Białymstoku

Jeden z najbardziej znanych polskich dyrygentów Jerzy Maksymiuk otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku - to jedno z wydarzeń zaplanowanych w ramach tegorocznych obchodów 20-lecia białostockiej uczelni.

Uniwersytet w Białymstoku (UwB) jest jedną z największych uczelni w regionie. Kształci studentów na dziewięciu wydziałach, w tym na zamiejscowym wydziale uczelni w Wilnie na Litwie. UwB działał wcześniej jako Filia Uniwersytetu Warszawskiego.

O planach związanych z obchodami jubileuszu 20-lecia uczelni mówił w czwartek dziennikarzom rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.

Jak powiedział, 20 lat to "wystarczający czas, żeby się usamodzielnić", bo - jak mówił - ten czas wystarczył, by na każdym wydziale i kierunku mieć swoją kadrę naukową. Ma nadzieję, że cały ten rok upłynie pod hasłem "20-lecia UwB". Dodał, że w ramach jubileuszu zaplanowano wydarzenia zarówno naukowe, jak i popularne, w których będą mogli wziąć udział wszyscy białostoczanie.

Główne uroczystości zaplanowano na czerwiec. To właśnie w czerwcu 1997 roku Sejm RP ustanowił powstanie UwB.

22 czerwca maestro Jerzy Maksymiuk, który dzieciństwo i młodość spędził w Białymstoku, jest też honorowym obywatelem tego miasta, otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. "Jerzy Maksymiuk to nie tylko twarz uniwersytetu, ale znacznie szerszego spectrum - miasta i regionu" - mówił Ciborowski. Dodał, że procedura nadania tytułu już się rozpoczęła.

Następnego dnia, 23 czerwca, na uniwersyteckim kampusie ma się odbyć piknik i koncert, na którym wystąpi białostocki raper Cira.

Wśród innych imprez, które zaplanowano na czas obchodów, znalazł się m.in. uniwersytecki bal jubileuszowy, podczas którego będą zbierane datki na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga". Natomiast na zakończenie obchodów, w październiku, odbędzie się interdyscyplinarna konferencja naukowa o roli uniwersytetów regionalnych.

Od czwartku działa też specjalna jubileuszowa strona internetowa, gdzie można znaleźć informacje o historii uczelni, archiwalne fotografie czy ciekawostki z życia uniwersytetu. UwB prosi też absolwentów o przesyłanie fotografii z życia uczelni.

Uniwersytet w Białymstoku rozpoczął działalność w 1997 roku, wcześniej - jak informuje uczelnia - przez blisko 30 lat działał jako Filia Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie na dziewięciu wydziałach uczelni uczy się ok. 13 tys. studentów i zatrudnionych jest ponad 1,3 tys. pracowników, w tym ponad 750 nauczycieli akademickich.

W 2015 roku otwarto kampus UwB. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

W najbliższych planach uczelni jest budowa w kampusie również biblioteki (dotychczasową kupił samorząd województwa podlaskiego - przyp. PAP) oraz obserwatorium astronomicznego.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021