Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
16.02.2017 aktualizacja 16.02.2017

Produkty pełnoziarniste poprawiają metabolizm

Zastąpienie produktów z ziaren oczyszczonych produktami pełnoziarnistymi poprawia metabolizm oraz zwiększa spalanie kalorii - wynika z badań, o których informuje "American Journal of Clinical Nutrition".

Naukowcy z Tufts University w Bostonie podkreślają, że zawarty w produktach pełnoziarnistych błonnik pomaga w spalaniu kalorii pochodzących z innych spożywanych pokarmów.

W trwających osiem tygodni badaniach wzięło udział 81 kobiet i mężczyzn w wieku od 40 do 65 lat. Przez pierwsze dwa tygodnie wszyscy uczestnicy spożywali takie same posiłki, przy uwzględnieniu indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Następnie podzielono ich na dwie grupy, z których jedna spożywała produkty pełnoziarniste, a druga produkty z ziaren oczyszczonych. Diety różniły się głównie zawartością ziaren i błonnika. Pozostałe składniki i struktura posiłków były bardzo podobne.

Uczestnicy spożywali jedynie posiłki dostarczane przez naukowców i nie mogli jeść niczego innego. Jeśli nie zjedli wszystkich otrzymanych produktów, mieli je oddać naukowcom następnego dnia. Przy tym poproszono ich o utrzymywanie dotychczasowego poziomu aktywności fizycznej.

W czasie trwania badań regularnie sprawdzano masę ciała, tempo przemiany materii, poziom glukozy we krwi, ilość kalorii w stolcu, a także odczuwanie sytości i głodu.

Po uwzględnieniu poziomu aktywności fizycznej autorzy ustalili, że pod koniec badań osoby, które spożywały produkty pełnoziarniste miały lepsze tempo metabolizmu oraz spalały dziennie o około sto kalorii więcej w porównaniu z osobami spożywającymi ziarna oczyszczone. Odczuwanie głodu i sytości w obu grupach było podobne.

"Wiele wcześniejszych badań sugerowało korzystny wpływ produktów pełnoziarnistych i błonnika na zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych. Nasza analiza pomaga zrozumieć, w jaki sposób pomagają one kontrolować wagę i potwierdza wcześniej wykazaną zależność pomiędzy zwiększoną konsumpcją pełnych ziaren i błonnika a niższym wskaźnikiem masy ciała i lepszym stanem zdrowia" - komentuje autor badań dr Phil J. Karl z Tufts University w Bostonie.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024