Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.02.2017 aktualizacja 28.02.2017

Rusza wiosenna tura "Warsaw Science Talks"

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Wykłady o smogu czy feromonach, programowanie robotów, własne eksperymenty fizyczne i chemiczne. To wszystko czeka na uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy wezmą udział w wiosennych spotkaniach z naukowcami pod nazwą "Warsaw Science Talks".

\"Warsaw Science Talks\" to cykl spotkań z naukami ścisłymi i technicznymi. Projekt skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a jego celem jest rozwijanie zainteresowań i kompetencji naukowych młodzieży.

W wiosennej części projektu, w ramach czterech spotkań (25 i 26 marca oraz 8 i 9 kwietnia) odbędą się cztery wykłady popularnonaukowe poświęcone tematom: chemia – smog, biochemia, chemia – feromony, astronomia. Częścią \"Warsaw Science Talks\" będzie też 16 warsztatów na następujące tematy: biochemia - węglowodany, biochemia białka i tłuszcze, mechatronika, robotyka (podstawy, sensory, walki robotów), fizyka eksperymentu, fizyka płynów, chemia analityczna i chemia nieorganiczna.

Każde z czterech weekendowych spotkań rozpocznie się o godz. 10.00 godzinnym wykładem. Po zakończeniu wykładu młodzież weźmie udział w jednym z czterech warsztatów naukowych do wyboru. Warsztaty potrwają trzy godziny lekcyjne (godz. 11.00 – 13.30). Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają szereg ćwiczeń praktycznych i poznają nowe zagadnienia z wybranej dziedziny wiedzy.

Podczas warsztatów z fizyki uczniowie będą mogli sprawdzić, czy punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, czyli jak perspektywa kształtuje obraz rzeczywistości. Na zajęciach z robotyki zbudują i zaprogramują własne roboty. Zajęcia z chemii pozwolą indywidualnie wykonywać doświadczenia w laboratorium chemicznym. Z kolei na mechatronice uczniowie będą mogli skorzystać z dokładnego sprzętu pomiarowego, zwykle niedostępnego w szkołach.

Wykłady poprowadzą doświadczeni i zaangażowani popularyzatorzy nauki, pracownicy, doktoranci, absolwenci oraz studenci ostatnich lat studiów Politechniki Warszawskiej.

Udział w wykładach jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Udział w wykładach będą mogli wziąć również rodzice i nauczyciele. Opłata za udział w warsztacie wynosi 20 zł i wymaga rejestracji on-line. Formularz jest dostępny na stronie internetowej klatrat.org., w zakładce „Warsaw Science Talks”, Zapisy i opłaty.

Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie: www.klatrat.org

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024