Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
28.03.2017 aktualizacja 28.03.2017

Czworo polskich naukowców na międzynarodowym spotkaniu z noblistami

Czworo młodych, polskich badaczy weźmie udział w 67. Spotkaniu Laureatów Nagrody Nobla, które odbędzie się między 25 a 30 czerwca br. w niemieckim Lindau. Znaleźli się w gronie 400 naukowców z 76 państw, przechodząc międzynarodowy proces rekrutacji.

Członków polskiej delegacji, na mocy porozumienia zawartego z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau, od 2006 r. nominuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Młodzi badacze są wybierani spośród stypendystów programu START, skierowanego do najlepszych młodych polskich naukowców. FNP jest jedną spośród ponad 200 organizacji partnerskich Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau.

Na tegoroczne 67. spotkanie pojadą: Magdalena Zdrowowicz, Michał Białek, Joanna Jankowska i Grzegorz Szczepaniak – specjalizujący się w chemii, wszyscy związani naukowo z Uniwersytetem Warszawskim. Przeszli pomyślnie wieloetapowy, międzynarodowy proces rekrutacji, znajdują się w gronie studentów, doktorów i post-doców poniżej 35. roku życia z 76 państw.

Głównym tematem wydarzenia będzie w tym roku chemia. Spotkanie będzie poświęcone m.in. zagadnieniu maszyn molekularnych, big data, zmianom klimatycznym i roli nauki w świecie „post-prawdy”.

Z młodymi naukowcami spotka się ponad 30 laureatów Nagrody Nobla. Swoje uczestnictwo potwierdzili m.in. Bernard Feringa i Jean-Pierre Sauvage, którzy wraz z sir Fraserem Stoddartem otrzymali w 2017 roku Nagrodę Nobla z chemii. W spotkaniu będzie również uczestniczyć Ahmet Üzümcü - dyrektor generalny OPCW – Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2013 roku.

Podczas spotkania młodzi badacze z całego świata będą mieli okazję zaprezentować własne badania, nawiązać cenne kontakty, uczestniczyć w sesji plakatowej i indywidualnych spotkaniach z noblistami. Przewidziane są także wykłady i dyskusje panelowe.

Spotkania młodych badaczy z laureatami Nagrody Nobla w Lindau to inicjatywa dwóch lekarzy z Lindau: Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz hrabiego Lennarta Bernadotte - członka szwedzkiej rodziny królewskiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1951 r. Odbywające się pod hasłem „Misja Edukacja” spotkania są uznanym na arenie międzynarodowej forum debaty naukowej nad problemami o znaczeniu globalnym i zyskały licznych partnerów i zwolenników na całym świecie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024