Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.09.2021
PL EN
29.03.2017 aktualizacja 29.03.2017

CBA: naukowiec oferował 900 tys. łapówki za wyłudzenie 6 mln zł dofinansowania

Pracownik naukowy jednej z warszawskich wyższych uczelni, a jednocześnie kierownik projektu informatycznego w prywatnej spółce, oferował 900 tys. zł za nielegalne załatwienie 6 mln dofinansowania z NCBR. Usłyszał zarzut korupcji i płatnej protekcji.

Jak poinformował w środę PAP Piotr Kaczorek z biura prasowego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, funkcjonariusze z wrocławskiej delegatury CBA zatrzymali pracownika naukowego jednej z warszawskich wyższych uczelni, a jednocześnie kierownika projektu informatycznego w prywatnej spółce.

"CBA ustaliło, że chciał nielegalnie załatwić ok. 6 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Za pomoc w zdobyciu akceptacji dla projektu obiecał pośrednikowi 900 tys. zł" - podał Kaczorek.

Dodał, że wrocławska delegatura CBA na podstawie własnych ustaleń prowadzi śledztwo w sprawie złożenia obietnicy korzyści finansowej w zamian za pośrednictwo w uzyskaniu dofinansowania z NCBR.

Rzecznik wyjaśnił, że agenci CBA zebrali przeciw pracownikowi uczelni dowody i zabezpieczyli dokumenty.

"Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał już w krakowskiej Prokuraturze Okręgowej zarzut o charakterze korupcyjnym - płatnej protekcji. Prokurator zastosował wobec mężczyzny środki zapobiegawcze: dozór policyjny i 300 tys. zł poręczenia majątkowego" - poinformował rzecznik CBA.

Roman Skiba (PAP)

ros/ karo/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021