Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.09.2021
PL EN
24.04.2017 aktualizacja 24.04.2017

Rewitalizacja wieży ciśnień i park nauki w Ciechanowie ze wsparciem unijnym

Ponad rok potrwa rewitalizacja unikatowej wieży ciśnień w Ciechanowie i budowa Eksploratorium Matematyki i Techniki w jej sąsiedztwie. Inwestycja otrzymała wsparcie unijne. Plany zakładają ścisłą współpracę placówki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Remont wieży i park nauki wraz z pawilonem dydaktycznym zrealizuje za ponad 10,5 mln zł wybrane w przetargu Przedsiębiorstwo Budowlane „Ciechbud”. Całość prac powinna zakończyć się do połowy 2018 r. Umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych podpisali w piątek prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Częścią projektu jest także rewitalizacja jednej z zabytkowych kamienic, gdzie powstanie Klub Młodego Odkrywcy i Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta, a także klubokawiarnia, galeria artystyczna i Klub Seniora. W tym przypadku wykonawca inwestycji zostanie dopiero wybrany w oddzielnym przetargu.

Nieużytkowana od ponad 40 lat wieża ciśnień w Ciechanowie to konstrukcja wyróżniona ze względu na swą oryginalność w rankingu The World Geography. Z kolei kamienica, która został włączona do tego samego projektu rewitalizacyjnego, pochodzi z początku XX wieku, przed II wojną światową należała do żydowskiej rodziny Pianka, a kilka lat temu została wyłączona z użytkowania. Budżet całego przedsięwzięcia to ponad 13,7 mln zł, z czego ponad 6,3 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

„Za nieco ponad rok zmieni się nie tylko to miejsce, ale przede wszystkim to odnowione miejsce zmieni Ciechanów” - powiedział o planowanej renowacji wieży ciśnień prezydent Ciechanowa, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta.

„Stawiamy na wzrost potencjału turystycznego. Chcemy poprzez realizację tej inwestycji przyciągnąć do Ciechanowa turystów, przyciągnąć całe rodziny z dziećmi, aby przez zabawę, doświadczenia i eksperymenty edukować najmłodszych. To będzie miejsce spotkań i rozmów ciechanowian. To będzie atrakcyjna przestrzeń stanowiąca nowy symbol miasta” – dodał Kosiński.

Podobnie ocenił odnowienie wieży ciśnień marszałek Mazowsza. „Podróżując przez Ciechanów od kilkudziesięciu lat zawsze zwracałem uwagę na ten niszczejący obiekt, zastanawiałem się co z nim dalej będzie. Teraz pojawiła się szansa i bardzo ciekawa wizja. Dlatego ten projekt został tak wysoko oceniony. Przysłuży się on z pewnością do promocji Ciechanowa. To będzie znak firmowy Ciechanowa. Będzie też pełnił rolę edukacyjną, propagującą naukę, kulturę techniczną” – podkreślił Struzik.

Znajdującą się na peryferiach Ciechanowa, w miejscu najwyżej położonym w tym mieście, wieżę ciśnień, będącą zbiornikiem wyrównawczym sieci wodociągowej, wybudowano w połowie lat 70. XX wieku według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego. Wykonana ze stali konstrukcja składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 metrów sześc., który przypomina kształtem obwarzanek oraz stanowiącej wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 metrów, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 metrów, a szczyt - gdzie osadzony jest torus – prawie 18 metrów.

Jak wyjaśniła rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Renata Jeziółkowska, rewitalizacja wieży ciśnień, polegająca na przystosowaniu jej konstrukcji do nowych funkcji bez zasadniczej ingerencji w jej „matematyczny kształt”, obejmowała będzie m.in. wykonanie nowego poszycia zewnętrznego, konserwację konstrukcji wsporczej i zbiornika wyrównawczego oraz wykonanie oświetlenia. „Z obiektu ściśle inżynierskiego, technologicznego, wieża stanie się istotnym symbolem kulturowym Ciechanowa. Forma wieży stanie się współczesną rzeźbą” – dodała Jeziółkowska.

Zmieni się także teren wokół unikatowego obiektu, gdzie powstanie Eksploratorium Matematyki i Techniki. Będzie tam oczko wodne w formie pierścienia otaczającego podstawę wieży, a w pobliżu staną rzeźby i instalacje artystyczne. W wybudowanym specjalnie pawilonie, jak informuje ciechanowski Urząd Miasta, o powierzchni użytkowej ok. 600 metrów kw., znajdą się pomieszczenia edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi.

Ciechanów, w związku z planami utworzenia Eksploratorium Matematyki i Techniki, planuje rozwijać współpracę z warszawskim Centrum Nauki Kopernik (CNK) i środowiskiem naukowym. „Jestem bardzo wzruszona. Byłam od początku zachwycona tą wieżą, jej kształtem. To jest niezwykłe połączenie dwóch brył. To będzie miejsce, w którym nie będzie napisane +nie dotykać+. Wielokrotnie słyszałam o tego typu miejscach na świecie. Jest jedno bardzo znane w Nowym Jorku, drugie w Niemczech w mieście Giessen. To nie będzie taka czysta nauka, to będzie nauka związana mocno z naszym codziennym życiem. Słowo +matematyka+ nie będzie straszyło” – powiedziała prof. Magdalena Fikus z rady programowej CNK. (PAP)

mb/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021