Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
05.05.2017 aktualizacja 05.05.2017

Gowin: we wrześniu przedstawię projekt ustawy o szkolnictwie wyższym

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował w piątek, że we wrześniu przedstawi projekt ustawy o szkolnictwie wyższym. W projekcie nie będzie mowy o przywróceniu obowiązkowych egzaminów wstępnych na studia.

"We wrześniu tego roku przedstawię projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Chciałbym żeby weszła w życie od 1 października 2018 roku. Ta ustawa nie będzie przewidywała obowiązkowych egzaminów wstępnych na studia" - powiedział Gowin w TVP Info.

Zaznaczył, że już dzisiaj istnieje możliwość organizowania egzaminów wstępnych, ale - jak mówił - żadna uczelnia nie korzysta z tej możliwości.

"Rzeczywiście umasowienie było główną przyczyną słabości polskich uczelni, ale od 1 stycznia obowiązują nowe zasady finansowania. Już nie jest tak, że uczelnia otrzymuje pieniądze w zależności od liczby studentów - im więcej studentów, tym więcej pieniędzy" - powiedział Gowin.

W styczniu 2017 r., przedstawiając wstępne założenia projektowanej nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, Gowin wymieniał m.in. więcej swobody dla uczelni, nowy model zarządzania nimi, a także wprowadzenie uczelni badawczych.

Jak informował, konkurencyjne koncepcje szczegółowych założeń do ustawy kończą przygotowywać trzy niezależne zespoły, wyłonione w konkursie resortu nauki.

Założeniem jest m.in., aby w miarę możliwości scalić wszystkie zagadnienia dotyczące polskich uczelni, polskiej nauki, aby znalazły się one w jednej ustawie, a także aby ustawa była znacznie szczuplejsza niż dzisiejsze akty prawne – dzięki określeniu jedynie generalnych ram.

Ministerstwo chce w ustawie m.in. zwiększyć autonomię uczelni – powierzając szerszy niż dzisiaj zakres spraw np. statutom uczelni. Ustawa ma też bardziej niż dotąd zróżnicować typy uczelni – ponad obecne zawodowe i dydaktyczno-badawcze.

Ministerstwo chce także stworzyć nowy model zarządzania uczelnią, który zakłada m.in. oddolny wybór mającego stosunkowo ograniczone możliwości rektora, a także nadaje duże kompetencje poszczególnym wydziałom.

PAP - Nauka w Polsce

gdyj/ js/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024