Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
11.09.2017 aktualizacja 11.09.2017

Europejscy sceptycy spotkają się we Wrocławiu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wydarzenia popularyzujące naukę - spektakle, warsztaty i wykłady promujące myślenie krytyczne i omawiające pseudonaukowe mity - będą po raz pierwszy towarzyszyć Europejskiemu Kongresowi Sceptyków. Już 17. edycja imprezy odbędzie się w dniach 22-24 września we Wrocławiu.

Modyfikacje genetyczne, historia szczepionek oraz pytanie: czy psychologia dostarcza prawdziwej wiedzy o ludziach - to niektóre z kwestii, które zostaną poruszone podczas popularnonaukowej części Europejskiego Kongresu Sceptyków. Oprócz tego w programie tej części imprezy znalazły się również warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat m.in. mikroorganizmów i DNA, budowania łazików marsjańskich czy tego, jak odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych.

Głównym celem Europejskiego Kongresu Sceptyków jest międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie popularyzowania osiągnięć nauki, naukowej edukacji dzieci i młodzieży i współpracy naukowców z mediami. Innym ważnym celem ochrony opinii publicznej przed dezinformacją w obszarach takich jak: medycyna, psychoterapia, edukacja, zjawiska paranormalne, zmiany klimatyczne, żywność modyfikowana genetycznie czy energia jądrowa.

Podczas wrześniowej imprezy we Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce pojawi się James Randi, emerytowany amerykańsko-kanadyjski magik oraz naukowy sceptyk, który podważa paranormalne i pseudonaukowe twierdzenia. Randi jest założycielem James Randi Educational Foundation (JREF), która do 2015 r. oferowała nagrodę One Million Dollar Paranormal Challenge, w ramach której ufundowano nagrodę miliona dolarów dla osoby, która byłaby w stanie udowodnić swoje paranormalne zdolności.

Oprócz Randiego na Kongresie pojawią się m.in. brytyjska psycholog Susan Blackmore, były aktywista Greenpeace Mark Lynas oraz redaktor naczelna pisma "The Skeptic Magazine" Debora Hyde.

Organizatorami Kongresu są Klub Sceptyków Polskich oraz Czeski Klub Sceptyków Sisyfos. Współorganizatorem części popularnonaukowej imprezy są Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Portal Mała Psychologia. Kongres odbywa się pod auspicjami European Council of Skeptical Organisation (ECSO).

Dotychczasowe Kongresy gościły wybitnych naukowców i popularyzatorów nauki z krajów europejskich, ale również ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.

Szczegółowe informacje na temat programu i prelegentów znajdują się na stronie internetowej imprezy: http://euroscepticscon.org/pl/

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024