Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
18.10.2017 aktualizacja 18.10.2017

Modliszka zwyczajna - obserwowana w łódzkich lasach

Autor: Michał Kolasiński Autor: Michał Kolasiński

Modliszka zwyczajna, która do tej pory występowała głównie w południowej Polsce, coraz częściej obserwowana jest także w centralnej części kraju. Owada tego można spotkać m.in. w łódzkich lasach. Powodem tej zmiany jest ocieplenie klimatu.

Obecnie naukowcy znają ok. 2,3 tys. gatunków modliszek. Owady te najłatwiej spotkać w strefie tropikalnej i subtropikalnej. W Polsce występuje tylko jeden gatunek: modliszka zwyczajna (Mantis religiosa). Dotychczas występowała ona głównie w południowej Polsce, jednak wygląda na to, że obszar jej występowania zaczyna się powiększać. Leśnicy z Łodzi donoszą o obserwacjach modliszek w regionach, które znajdują się pod ich opieką.

"Modliszka obserwowana jest w południowo-wschodniej części naszej Dyrekcji (terenów pod zarządem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi), zauważona została przez naszych pracowników w Smardzewicach i Opocznie" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Hanna Bednarek-Kolasińska. - "Są to zupełnie przypadkowe obserwacje. Ostatnia miała miejsce pod koniec września, podczas kursu brakarskiego: panom udało się zauważyć owada podczas oceniania jakości drewna" - dodała.

Dlaczego modliszki zaczynają pojawiać się w centralnej Polsce? "Ma to związek ze zmianą klimatu" - tłumaczy rozmówczyni PAP. - "Klimat się ociepla, przez co zwiększa się dogodny dla tego gatunku obszar."

Jak dodaje Bednarek-Kolasińska, występowaniu modliszki sprzyjają otwarte polany w obrębie kompleksów leśnych - stąd też obserwacje owada w łódzkich lasach.

Co zrobić jeśli spotkamy modliszkę? Trzeba pamiętać, że w Europie Środkowej jest to gatunek bardzo rzadki i ginący. W Polsce modliszka objęta jest ochroną gatunkową. "Przy spotkaniu modliszki można zrobić jej zdjęcie, ale absolutnie nie wolno jej zabierać. Trzeba pozostawić ją w jej naturalnym środowisku" - podkreśla Bednarek-Kolasińska.

Z powodu swoich zwyczajów żywieniowych modliszki są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych owadów na świecie: zdarza się, że samica modliszki po kopulacji zjada samce. Dzieje się to jednak tylko w kilkunastu procentach przypadków, kiedy adoratorowi nie uda się w porę uciec bądź nie ma wystarczającej ilości jedzenia.

Modliszki są doskonale przystosowane do drapieżnego trybu życia. Ruchliwa trójkątna głowa z dużymi oczami ułatwia zlokalizowanie ofiary bez poruszania ciałem - czego nie potrafi żaden inny owad - a ich silnie wydłużone i uzbrojone w ostre wyrostki przednie odnóża są precyzyjnym narządem chwytnym.

Dorosłą modliszkę można spotkać od sierpnia do października, kiedy jest dla tego owada dostatecznie ciepło. Samica składa do kilkuset jaj, z których wiosną wylęgają się bezskrzydłe larwy. Larwy też są drapieżne. Cierpliwość i zdolność do trwania w bezruchu czynią z nich wybitnych myśliwych. Swoją nazwę modliszka zawdzięcza charakterystycznej pozie, w której czeka na ofiarę: przypomina wówczas mniszkę ze złożonymi do modlitwy rękoma. (PAP)

autor: Katarzyna Florencka

edytor: Anna Ślązak

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021