05.12.2020
PL EN
10.05.2019 aktualizacja 10.05.2019

Kraków/ Prof. Suwalsky wyróżniony za promocję Uniwersytetu Jagiellońskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Mario Suwalsky, naukowiec związany z chilijskim Uniwersytetem w Concepcion, odebrał w piątek w Krakowie Medal "Merentibus". Wyróżnienie to przyznawane jest z tytułu szczególnych zasług dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Mario Suwalsky jest naukowcem, związanym z wydziałem chemii Uniwersytetu w Concepcion w Chile, polskim konsulem w tym mieście. Medal "Merentibus" przyznano mu za wybitne osiągnięcia naukowe, rozwijanie współpracy naukowej pomiędzy UJ a jego macierzystą uczelnią, aktywne promowanie nauki w Chile oraz innych krajach Ameryki Południowej i Środkowej, a także za promowanie nauki polskiej i działalności najstarszej uczelni w naszym kraju.

Jak podkreślał w laudacji na jego cześć, wieloletni współpracownik prof. Suwalsky`ego, prof. dr hab. Kazimierz Strzałka, uhonorowany ma polskie korzenie. Jego rodzice wyemigrowali z Polski jeszcze przed II wojną światową, a on sam urodził się już w Chile. To właśnie tam wykształcił się w dziedzinie chemii, natomiast tytuł doktora uzyskał na uczelni w Izraelu. Potem pracował na różnych, zarówno europejskich, jak i amerykańskich uniwersytetach. Przez wiele lat był dyrektorem instytutu polimerów na wydziale nauk chemicznych swojej rodzimej uczelni.

Podkreślono, że nagrodzony jest członkiem wielu akademii w różnych krajach, m.in. Chilijskiej Akademii Nauk. Za swoje osiągnięcia - jak przypomniał prof. Strzałka - naukowiec otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

"Wygłaszając tę laudację, chciałbym podkreślić szczególny stosunek pana profesora Suwalsky`ego do naszego kraju. Zawsze żywo interesował się Polską i współpracą z polskimi instytucjami naukowymi" - wskazywał prof. Strzałka. Przypomniał, że "z uwagi na dużą aktywność" profesora został on powołany na polskiego konsula honorowego w Concepcion, "i przez bardzo długi okres krzewił polską kulturę i naukę w Ameryce Łacińskiej".

Prof. Strzałka przypomniał również, że prof. Suwalsky organizował w swoim mieście liczne wystawy, koncerty i spotkania z uczonymi. "Ponieważ prof. Suwalsky pełnił również bardzo wiele ważnych funkcji w rozmaitych organizacjach naukowych w krajach Ameryki Łacińskiej, była to doskonała sposobność, żeby promować Uniwersytet (Jagielloński), polską naukę, kulturę w innych krajach Ameryki Łacińskiej. Robił to z dużą skutecznością i przyjemnością" - podkreślał.

Medal "Merentibus" może otrzymać osoba, organizacja lub instytucja zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wyjątkowo Medal "Merentibus" można przyznać również pracownikowi UJ. W ubiegłym roku odznaczenie otrzymał prof. Wacław Uruszczak.

Piątkowa uroczystość wręczenia wyróżnienia prof. Suwalsky`emu odbyła się podczas święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, obchodzonego w celu upamiętnienia powstania uczelni.

PAP - Nauka w Polsce, Nadia Senkowska

nak/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020