15.08.2020
PL EN
21.10.2019 aktualizacja 22.10.2019

Zastrzyki steroidów mogą uszkadzać staw biodrowy i kolanowy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kolejne badania wskazują na potencjalną szkodliwość wstrzykiwania kortykosteroidów do stawu biodrowego i kolanowego - informuje pismo “Radiology.”

Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego i kolanowego należą do najczęstszych chorób stawów, często prowadzących do bólów w ich okolicy. Aby złagodzić ból i obrzęk coraz częściej wykonywane są śródstawowe zastrzyki kortykosteroidów. Jednak dowody na potencjalne korzyści z takiego leczenia są sprzeczne. Procedura jest powszechnie uważana za bezpieczną, a formularze zgody pacjenta wspominają głównie o ryzyku krwotoku i infekcji.

Jak wykazali naukowcy z Boston University School of Medicine (BUSM), u niektórych pacjentów ubocznym skutkiem podawania kortykosteroidów dostawowo może być przyspieszone zniszczenie stawu, związane z koniecznością wszczepienia protezy.

Badaniem objęto pacjentów, którym kortykosteroidy wstrzyknięto w staw kolanowy lub biodrowy w roku 2018. Powikłania – takie jak martwica kości, zwężenie szczeliny stawowej, złamanie warstwy podchrzęstnej czy przyspieszone zmiany zwyrodnieniowe -wystąpiły w sumie u 8 proc. z nich (10 proc. w przypadku stawów biodrowych i 4 proc. – kolanowych).

Jak podkreślił kierujący badaniami prof. Ali Guermazi, rozważając śródstawowe wstrzyknięcie kortykosteroidów, lekarz powinien brać pod uwagę wszelkie za i przeciw, a także przedyskutować je z pacjentem przed wyrażeniem zgody na zabieg –zwłaszcza w przypadku pacjentów młodszych i mających tylko niewielkie zmiany zwyrodnieniowe widoczne na zdjęciach rentgenowskich.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020