27.11.2020
PL EN
05.12.2019 aktualizacja 05.12.2019

Uczelnie rejestrują dawców szpiku - akcja trwa do 8 grudnia

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Już tylko do 8 grudnia mogą się rejestrować studenci, pracownicy naukowi i inne osoby, chcące ratować chorych na nowotwory krwi. Akcja rejestrowania potencjalnych dawców szpiku trwa na 57 uczelniach w Polsce.

Na uczelniach z całego kraju, między innymi z Lublina, Poznania, Krakowa, Warszawy, Wrocławia czy Katowic, 92 studentów - "liderów", razem z wolontariuszami, prowadzi rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, który waży nie mniej niż 50 kg, ale też nie zmaga się z otyłością. Wystarczy przyjść na organizowaną przez studentów akcję na uczelni, wypełnić formularz rejestracyjny, pobrać samodzielny wymaz z wewnętrznej strony policzka – za pomocą specjalnej pałeczki - i oddać gotowy pakiet osobie, która przeprowadza rejestrację.

Od 2013 roku, w ramach akcji HELPERS’ GENERATION, zorganizowanych razem z Fundacją DKMS na uczelniach w Polsce, studenci zarejestrowali łącznie 121 609 potencjalnych dawców szpiku. Szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste oddało już 750 z nich już oddało. Tym samym dali szansę na życiem tym, dla których przeszczepienie było jedyną nadzieją.

Szpik otrzymali pacjenci z Polski, ale i USA, Australii, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Studencki projekt prowadzony od 2013 roku przez Fundację DKMS to nie tylko pomoc dla chorych, którzy potrzebują przeszczepienia szpiku, ale i szansa dla studentów na zdobycie cennych umiejętności. Studenccy liderzy uczą się m.in. zarządzania zespołem, organizowania wydarzeń czy współpracy z organizacją pożytku publicznego, które będą mogli wykorzystać w przyszłości – niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybiorą.

"Niestety, sama z przyczyn zdrowotnych nie mogę dołączyć do bazy dawców, ale liczę na to, że moje zaangażowanie w HELPERS’ GENERATION pomoże chorym, którzy potrzebują pomocy `bliźniaka genetycznego`. To wspaniała inicjatywa, bo nawet Ci, którzy z różnych przyczyn sami nie mogą oddać cząstki siebie dla chorego, to mogą poświęcić swój czas i zaangażowanie, żeby pomóc pacjentom wygrać z trudnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór krwi" - mówi Zuzanna Golańska, studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, jedna z 92 liderów tegorocznej edycji HELPERS’ GENERATION. Dwa lata temu Zuzanna wzięła udział w akcji "Tata ma raka". Od tamtej pory chciała zaangażować się w coś podobnego – na większą skalę. Wspomina pozytywne emocje wzbudził w niej wolontariat.

Jedną z osób, która zarejestrowała się podczas studenckiej akcji na Politechnice Wrocławskiej w 2015 roku, jest Bartosz Nestorowski. W czerwcu 2018 odebrał "ten telefon".

"Na początku nie mogłem uwierzyć, że znaleziono mojego `bliźniaka genetycznego`. W czasie rozmowy razem z Fundacją DKMS ustaliliśmy termin wykonania badań, po nich nastąpiło kilka tygodni oczekiwania i przyszła wiadomość, że jest zgodność! Początkowo cała procedura została wstrzymana, z uwagi na stan zdrowia Biorcy, ale finalnie w kwietniu 2019 roku oddałem szpik. W moim przypadku pobranie odbyło się metodą z krwi obwodowej. Cały zabieg jest podobny do oddawania krwi - z tą różnicą, że wkłucia są dwa – z jednego krew płynie do separatora, a drugim odseparowana krew wraca do organizmu" – tłumaczy Bartosz Nestorowski, dawca faktyczny z Wrocławia.

Przekonuje, że warto się rejestrować i - jeśli tylko byłaby potrzeba ponownego oddania komórek - nie wahałby się ani przez moment. "Świadomość, że być może dzięki tym dwóm małym ukłuciom uratowałem komuś życie, jest nie do opisania" - dodaje.

Więcej informacji o godzinach akcji rejestracji Dawców szpiku na poszczególnych uczelniach znajduje się na stronie oraz Facebook’u Fundacji DKMS. 

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020