27.11.2020
PL EN
11.02.2020 aktualizacja 11.02.2020

Rozbudowywane Planetarium Śląskie ma być gotowe w 2021 r., a nie z końcem br.

PAP/Andrzej Grygiel, Chorzów, 01.08.2008 PAP/Andrzej Grygiel, Chorzów, 01.08.2008

Rozbudowywane od połowy 2018 r. Planetarium Śląskie w Chorzowie będzie gotowe nie z końcem 2020 r., jak zakładano, a co najmniej kilka miesięcy później, w 2021 r. - wynika z informacji przedstawicieli koordynującego inwestycję zarządu woj. śląskiego.

W poniedziałek radni Sejmiku Woj. Śląskiego przyjęli zmiany w wieloletniej perspektywie finansowej tego regionu, zakładające m.in. przesunięcia środków na przebudowę Planetarium Śląskiego (w tym roku wydatki mniejsze o 80,4 mln zł, w przyszłym większe o 84,5 mln zł), a także zapewnienie 0,5 mln zł na obsługę prawną przedsięwzięcia w latach 2020-21.

O kwestię pytali radni opozycji. Jak przekonywała członek zarządu województwa Izabela Domogała, od podpisania umowy z wykonawcą przedstawiciele urzędu marszałkowskiego widzieli, że dokumentacja przygotowana na etapie przetargu „była po prostu niedobra”. „Zaraz po podpisaniu umowy wykonawca wystąpił o wydłużenie terminu realizacji o osiem miesięcy” - wskazała.

„W kolejnych miesiącach wychodziły rzeczy niedobre, np. kwestia zabezpieczenia fundamentów; zabezpieczenia starego obiektu i budowania nowego. Okazało się, że warunki gruntowe i analizy przygotowane na etapie przetargu nijak mają się do rzeczywistości. Niemożliwa okazała się np. metoda jet grouting; trzeba było przygotować nowy projekt, nową metodę zabezpieczenia budynku i znaleźć wykonawcę, który to zrobi” - wyjaśniała Domogała.

„Praktycznie na każdej radzie budowy mamy roboty dodatkowe, mamy zmiany w projekcie – nie tylko w kwestiach budowlanych. Rozmawiamy też już z podwykonawcami, którzy będą zajmować się wyposażeniem tego budynku – to wszystkie te 30 przetargów, które w części są rozstrzygnięte, a w części są przed nami. Pracujemy na kilku poziomach: z generalnym wykonawcą, aby prace postępowały szybko, a także z tymi, którzy będą wyposażać budynek – będą to robić po oddawaniu poszczególnych etapów, jeszcze w trakcie robót” - zasygnalizowała członek zarządu woj. śląskiego.

Zastrzegła, że kwestie te wynikają przede wszystkim ze spraw niemożliwych do przewidzenia na etapie przygotowania inwestycji. „Jesteśmy na dobrej drodze; jesteśmy jakiś czas przed obecnym harmonogramem” - zaznaczyła, odnosząc się do terminu wyznaczonego unijnym projektem, zmienionego obecnie na 2021 r.

Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskie pierwotnie była planowana do końca 2020 r. Ponieważ charakterystyczna siedziba placówki wpisana jest na listę zabytków, co powoduje, że nie można naruszyć jej kształtu, rozbudowę skierowano pod ziemię. Nowe obiekty znajdą się we wzgórzu, które jest cokołem dla dzisiejszych zabudowań, zapewniając dodatkowych 2,5 tys. m kw. powierzchni.

Wewnątrz wzgórza powstanie hala w kształcie litery „L” z dwoma tunelami pod obecnymi budynkami, a zegar słoneczny stanie się dachem dodatkowej sali. W nowych pomieszczeniach znajdą się m.in. sale wykładowe, pracownie oraz ekspozycja prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii i astronomii.

Obok Planetarium powstanie wieża widokowa, zmodernizowane zostanie obserwatorium astronomiczne, przebudowane: kopuła i główna sala projekcyjna, gdzie m.in. zmieni się układ widowni, umożliwiając ustawienie sceny i organizację innych, oprócz projekcji, wydarzeń (np. konferencji, sympozjów czy koncertów).

Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Zostało wtedy wyposażone m.in. w czynną do końca czerwca br., choć kilkakrotnie modernizowaną, aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą będącą ekranem sztucznego nieba. Widownia mieściła prawie 400 osób. Obiekt odwiedzało ok. 160 tys. osób rocznie. Po modernizacji i rozbudowie będzie możliwe zwiększenie tej liczby o połowę.

Prace budowlane na podstawie wartej 66 mln zł umowy z marca 2019 r. wykonuje firma Budimex. Koszt całej modernizacji planetarium, wraz z wyposażeniem, to 136 mln zł. Spośród zewnętrznych środków 82,5 mln zł ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20, a 9,7 mln zł z dotacji z budżetu państwa.

PAP - Nauka w Polsce, Mateusz Babak

mtb/ skr/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020