Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.12.2021
PL EN
12.03.2020 aktualizacja 12.03.2020

Rektor UMB: uczelnia chce kupić 8 respiratorów i kontener do badania tomografem komputerowym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osiem respiratorów na potrzeby pacjentów chce kupić za własne środki Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w związku z zagrożeniem koronawirusem. Uczelnia chce nabyć także kontener, w którym będzie można badać pacjentów tomografem komputerowym.

Mówił o tym w czwartek rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski podczas spotkania z kadrą uczelni. Spotkanie było elementem wyborów rektora. Krętowski jest jedynym kandydatem na rektora na nową kadencję na lata 2020-2024. Zgłosiła go rada uczelni. Wybory rektora odbędą się w piątek.

Prof. Krętowski przypomniał, że oba prowadzone przez Uniwersytet Medyczny szpitale kliniczne: Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) leczący dorosłych i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) są w grupie ośmiu szpitali w regionie wyznaczonych do przyjmowania pacjentów zakażonych koronawirusem. Mówił, że to szpitale "frontowe".

Do pracowników, studentów uczelni apelował o ograniczenie wszystkich kontaktów bezpośrednich, o zachowanie szczególnej ostrożności. Mówił, że wykładowcy mają przygotować studentom materiały do zdalnej nauki.

Rektor mówił też o ustawionych przed szpitalem USK kontenerach, gdzie w czwartek rozpoczęła się wstępna kwalifikacja pacjentów, którzy chcą wejść na teren szpitala. Jak tłumaczyła wcześniej dyrekcja USK, selekcja dotyczy wszystkich pacjentów na planowe przyjęcie na oddział, szpitalny oddział ratunkowy i do trzech poradni znajdujących się w głównym budynku.

Rektor ocenił, że "kontenery jeszcze nie do końca działają, ale będą działały". Wskazał, że głównym miejscem leczenia pacjentów będzie klinika pulmonologii, która znajduje się w osobnej lokalizacji szpitala. "(...)przygotowaliśmy specjalny schemat postępowania, żeby wszystko było bezpiecznie" - mówił rektor.

Prof. Adam Krętowski poinformował również, że w związku z przygotowaniami w szpitalach, podjął decyzje o zakupach sprzętu medycznego. "Podjąłem decyzję, żeby z własnych środków (uczelni), natychmiast kupić osiem respiratorów. Niestety środki wojewody ciągle jeszcze nie nadchodzą, więc tutaj nie możemy na to czekać" - mówił rektor. Poinformował także, że aby bezpiecznie z wykorzystaniem metod radiologicznych, diagnozować pacjentów, uczelnia zabiega o zakup kontenera, w którym można by było badać pacjentów tomografem komputerowym.

Rektor UMB zapowiedział również, że w związku z tym, że dotychczas w Białymstoku nie są przeprowadzane testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 zdecydował by prowadzić takie oznaczenia w ramach badań naukowych. "Jesteśmy na etapie przygotowania takich testów" - powiedział rektor UMB.

W środę o możliwość prowadzenia takich badań w Białymstoku apelował do władz centralnych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

kow/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021