30.11.2020
PL EN
10.07.2020 aktualizacja 10.07.2020

Hiszpania/ Rząd ogłosił program wsparcia badań naukowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rząd Hiszpanii ogłosił w czwartek program wsparcia dla ośrodków naukowych i wdrażania innowacji, szacowany na ponad 1 mld euro. Służy on m.in. dofinansowaniu prac nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe rządu, z łącznej kwoty ponad 1,05 mld euro, jaka została wyasygnowana na wsparcie prac naukowych i działań z zakresu innowacji do końca 2021 r., w tym roku zostanie wypłaconych z budżetu państwa 396,1 mln euro.

Wsparciem dla programu ma być też system zachęt finansowych dla firm z sektora technologiczno-naukowego, opartych o niskooprocentowane kredyty o łącznej wartości 508 mln euro.

Podczas popołudniowej konferencji prasowej w Madrycie premier Pedro Sanchez pochwalił hiszpańskich naukowców za zaangażowanie w walkę z koronawirusem, a także za pokorę i wyjątkowe umiejętności.

Premier podkreślił, że ogłoszony w czwartek plan wsparcia badań wynika ze „zrozumienia przez rząd znaczenia nauki”, którą, jak podkreślił, trzeba pilnie wesprzeć nie tylko w celu rozwiązania obecnego kryzysu, ale i zażegnania przyszłych epidemii.

„Musimy postawić na naukę, aby być przygotowanymi na przyszłe kryzysy sanitarne” - dodał Sanchez, przypominając, że środowisko naukowe było przez ostatnią dekadę marginalizowane pod względem wydatków z budżetu państwa.

Pod koniec czerwca minister nauki i innowacji Pedro Duque ogłosił, że Hiszpania „jest zaledwie kilka miesięcy” od opracowania szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, a także może zapewnić jej krajową produkcję.

Przedstawiciel rządu Sancheza ujawnił wówczas, że w Hiszpanii prowadzonych jest 12 projektów badawczych nad szczepionką, wspieranych przez państwo kwotą 7,8 mln euro.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/

Copyright © Fundacja PAP 2020