Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
21.12.2020 aktualizacja 21.12.2020

Studenci Politechniki Śląskiej opracowali prototyp robota dezynfekującego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prototyp robota dezynfekującego opracowali studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach ze Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH – poinformowała w piątek uczelnia.

"Jest to robot gąsienicowy. Zastosowanie takiego rozwiązania daje dużą możliwość poruszania się po różnych terenach. Chodniki, a także ubite drogi, trawniki, pokonywanie niewielkich przeszkód nie są dla niego problemem. Sama platforma została zbudowana na robocie MTR, który powstał kilka lat temu w naszym kole naukowym. To jest ciągłe rozwijanie tego projektu" — wyjaśnił lider projektu Przemysław Olszówka.

Robot będzie sterowany przez system komunikacji pozwalający na kontakt do 250 m w obszarze zurbanizowanym oraz do 1 km przy widoczności anten przez system i urządzenia przez operatora. Jest wyposażony w akumulator, który pozwala na pracę przez około 3 godziny, podczas których może się przemieszczać, wykonywać czynności manipulatorem i odkażać tereny zarówno dyszą punktową, jak i zestawem dysz umieszczonym na przedniej części korpusu łazika. Urządzenie posiada aplikację, na której wyświetla się obraz z kamer, co pozwala operatorowi obserwować otoczenie, sterować zdalnie, omijać przeszkody i jednocześnie namierzać miejsca, które mają być zdezynfekowane.

Odkażanie wskazanych obszarów to jednak niejedyna możliwość wykorzystania robota. "Ideą, która nam przyświecała oprócz dezynfekcji, było również zachowanie wszelkich własności transportowych i manipulacyjnych, czyli np. przekazywania paczek z jedzeniem albo innymi materiałami do ośrodków, które na przykład przechodzą pandemię" — wskazuje Przemysław Olszówka.

"Możemy sobie wyobrazić zastosowanie tego robota do uchwycenia niebezpiecznych obiektów, przewiezienia w inną lokalizację. Takie zastosowania specjalne również są możliwe. W przypadku rozbudowania robota można byłoby go zastosować również do przenoszenia człowieka z niebezpiecznej sytuacji poprzez chwytanie i przeciągnie w miejsce, w którym byłoby zagwarantowane bezpieczeństwo" – dodał opiekun naukowy przedsięwzięcia dr hab. inż. Piotr Przystałka.

Od początku epidemii Politechnika Śląska angażuje się w walkę z koronawirusem. Już w jej pierwszych tygodniach pracownicy z wykorzystaniem technik druku 3D przygotowywali przyłbice oraz maski z filtrami HEPA. Naukowcy Politechniki Śląskiej opracowali także inne rozwiązania, m.in. ozonatory, bramy odkażające, autonomiczny system asystujący w szpitalach zakaźnych, systemy przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, automatyczny resuscytator, system wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, respirator z funkcją telemetrii RespiSave, komorę do sterylizacji filtrów HEPA i internetowy system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024