Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
05.03.2021 aktualizacja 05.03.2021

Szczepienie w pierwszej kolejności osób starszych ratuje najwięcej żyć

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ulokowanie seniorów na początku kolejki szczepień przeciw COVID-19 pozwala ratować najwięcej żyć i lat do przeżycia - twierdzą specjaliści z Berkeley. Ich badanie przeczy pojawiającym się twierdzeniom, jakoby z powodu krótszej oczekiwanej długości życia szczepienie w pierwszej kolejności starszych osób było złym pomysłem.

Zespół z University of California, Berkeley na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences” przedstawił analizę sprawdzającą korzyści płynące z nadania priorytetu szczepienia osobom w podeszłym wieku. Taką strategię bowiem niejednokrotnie krytykowano.

„Ponieważ późniejszy wiek oznacza krótszą oczekiwaną długość życia, szeroko zakładano, że oznacza to ratowanie mniejszej liczby lat” - zwraca uwagę główny autor publikacji prof. Joshua Goldstein. „Pokazaliśmy, że to błędne myślenie. Wzorce śmiertelności wywołanej przez COVID-19 są takie, że szczepienie najstarszych w pierwszej kolejności ratuje najwięcej żyć oraz, co zaskakuje, maksymalizuje liczbę pozostałych (do przeżycia - PAP) lat” - dodaje.

Naukowcy tłumaczą, że jeśli np. milion szczepień ratowałoby tysiąc żyć i każda z tych osób statystycznie miałaby przeżyć średnio jeszcze 20 lat, to całkowita liczba uratowanych lat wyniosłaby 20 tys.

Badacze obliczyli, że np. w USA, Niemczech i Korei z każdym dodatkowym rokiem jeśli chodzi o wiek, ryzyko zgonu z powodu COVID-19 rośnie o 11 proc.

Jednocześnie szczepienie ludzi, kiedy mają 90-100 lat uratuje trzy razy tyle żyć, co szczepienie osób w wieku 80-90 lat - donoszą naukowcy.

„Określanie kolejności szczepień wymaga wielu kompromisów. Jednak konflikt między zminimalizowaniem liczby zgonów i zmaksymalizowaniem liczby uratowanych lat życia nie jest jednym z nich” - twierdzi prof. Goldstein.

Niektóre grupy przekonywały, że w pierwszej kolejności powinni zostać zaszczepieni pracownicy, którzy są najbardziej zagrożeni zakażeniem SARS-CoV-2, tak by działała służba zdrowia, edukacja i ekonomia.

Światowa Organizacja Zdrowia z kolei zrezygnowała z kryterium możliwości ratowania liczby lat życia, ponieważ zdaniem Organizacji byłoby to podejście dyskryminujące osoby starsze, najbardziej zagrożone zgonem.

„Nasza empiryczna analiza wskazuje, że jest łatwiejsze, niż się wydaje, odłożenie tego typu obaw na bok i przyznanie pierwszeństwa najstarszym i najbardziej zagrożonym z powodu stanu zdrowia” - twierdzą naukowcy.

Więcej informacji na stronach:

https://news.berkeley.edu/2021/02/25/prioritizing-oldest-for-covid-19-vaccines-saves-more-lives-years-of-life/

https://www.pnas.org/content/118/11/e2026322118 (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024