Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
16.03.2015 aktualizacja 16.03.2015

Festiwal Młodych Badaczy ODKRYCIA – spotkanie z naukowcami przyszłości

W dniach 20-22 marca w Warszawie odbędzie się trzeci już Festiwal Młodych Badaczy ODKRYCIA, łączący finały konkursu ASTROBOT oraz polskiej edycji 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).

Festiwal organizują wspólnie Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, Centrum Nauki Kopernik i Mars Society Polska. Święto młodych naukowców rozpocznie się w tym roku 20 marca od… częściowego zaćmienia Słońca.

Festiwal łączy krajowe finały dwóch konkursów dla młodych badaczy oraz warsztaty i wykłady dla młodzieży i nauczycieli. Spotkają się różne pokolenia naukowców – uczniowie, studenci i doktoranci, oraz doświadczeni badacze zasiadający w jury.

Gimnazjaliści uczestniczący w konkursie ASTROBOT, podzieleni na drużyny, będą budowali i programowali roboty badawcze. Zaprezentują również najlepsze projekty misji kosmicznych, które samodzielnie napisali w pierwszym etapie konkursu.

Równocześnie zostanie rozstrzygnięta prestiżowa polska edycja 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), który jest interdyscyplinarną rywalizacją najlepszych uczniowskich projektów badawczych. Przy plakatach swoich projektów spotkają się autorki i autorzy 20 najlepszych uczniowskich prac badawczych z różnych dziedzin. Prace dotyczą różnorodnych zagadnień – od czerstwego pieczywa i siarki w winie po zmiany klimatu, nowe leki i bioimplanty.

Jurorzy będą rozmawiać z każdym z uczestników by wyłonić projekty, które będą reprezentować Polskę na wrześniowych międzynarodowych finałach EUCYS w Mediolanie. Młodzi Polacy od wielu lat odnoszą spektakularne sukcesy w międzynarodowych finałach tego konkursu. W 2014 roku Polska wzięła udział w EUCYS po raz dwudziesty i była gospodarzem europejskiego finału. Przez 20 lat Polakom udało się zdobyć w EUCYS aż 22 nagrody główne i wiele dodatkowych - więcej zgromadziły tylko Niemcy i Wielka Brytania.

Przez dwa pierwsze dni festiwalu ODKRYCIA uczestników obu konkursów czeka wiele pracy. Odbędą się sesje rozmów z jurorami, warsztaty i prezentacje, zajęcia z budowy i programowania robotów. W ramach festiwalu zaplanowano także warsztaty dla nauczycieli dotyczące popularyzacji nauki i pracy ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy zwiedzą też interaktywne wystawy Centrum Nauki Kopernik i wysłuchają koncertu muzyki poważnej w planetarium Niebo Kopernika.

W niedzielę szereg wydarzeń festiwalowych będzie otwartych dla publiczności. W Centrum Nauki Kopernik w godzinach 10.00-15.00 można będzie obejrzeć finałowe prace badawcze zgłoszone przez starszych uczniów i śledzić Turniej Robotów Badawczych – maszyn zaprogramowanych przez młodszych uczestników festiwalu. O godz. 12.00 prof. Jan Błęcki z Centrum Badań Kosmicznych PAN wygłosi otwarty wykład „ TLE – tajemnicze zjawiska w górnej atmosferze”.

Wczesnym popołudniem 22 marca zostaną ogłoszone wyniki obu konkursów.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Festiwalu ODKRYCIA.

Więcej o Festiwalu Odkrycia na stronie: www.odkrycia.fundusz.org

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024