Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
19.03.2019 aktualizacja 19.03.2019

Emilewicz: polsko-niemiecka współpraca w dziedzinie eksploracji kosmosu jeszcze w tym roku

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. PAP/Rafał Guz 19.03.2019 Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. PAP/Rafał Guz 19.03.2019

Budowa ramienia robotycznego, które pozwoli pobrać próbki z Marsa to pierwszy projekt, jaki ma być realizowany w ramach podpisanej w poniedziałek polsko-niemieckiej umowy pomiędzy PIAP Space a OHB System. Współpraca zacznie się jeszcze w tym roku - powiedziała PAP szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

"Dzisiaj zostało podpisane memorandum of understanding pomiędzy OHB System a polskim PIAP Space. Ze strony Niemiec to jedna z największych globalnie firm, która operuje na systemach satelitarnych" - wyjaśniła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Jak podkreśliła minister Emilewicz, PIAP Space to znacznie mniejszy podmiot gospodarczy, "ale o tak dużej doskonałości technologicznej, że OHB zdecydowało się na partnerską współpracę".

"Ta współpraca zacznie się jeszcze w tym roku" - podkreśliła Emilewicz.

Podczas odbywającego się w poniedziałek w Berlinie Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego podpisano m.in. deklarację o współpracy pomiędzy niemieckim OHB System a polskim PIAP Space. Pierwsza z firm to integrator systemów satelitarnych, oferujący satelity telekomunikacyjne, obserwacyjne i eksploracyjne. PIAP Space jest dostawcą rozwiązań robotycznych i mechatronicznych działającym w branży kosmicznej i lotniczej.

Jak zaznaczyło MPiT, spółki rozpoczną współpracę technologiczną i opracują wspólną ofertę na rzecz przyszłych misji kosmicznych prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem, jak wskazano, mają być "wspólne działania dotyczące misji Mars Sample Return, dzięki której na Ziemię zostaną przywiezione próbki gruntu marsjańskiego".

Rozwiązanie będzie oparte na ramieniu robotycznym, zawierającym komponenty z dwóch krajów. Ramię pozwoli pobrać próbki i zapakować je w kontener, który zapewni bezpieczną podróż na błękitny glob. Będzie to historyczna misja, w wyniku której pierwszy raz dojdzie do przetransportowania na Ziemię próbek z innej planety. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ skr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024