Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
03.06.2019 aktualizacja 04.06.2019

12. edycja konkursu Książka Historyczna Roku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Popularyzowanie dziejów Polski XX w. i krzewienie czytelnictwa książek historycznych jest celem konkursu Książka Historyczna Roku. Organizatorami konkursu są Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Nagroda im. Oskara Haleckiego w konkursie Książka Historyczna Roku przyznawana jest w czterech kategoriach: najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX w. oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX w. A także najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX w. rozumiane jako publikacja opracowana zgodnie ze standardami naukowymi, w tym zwłaszcza opatrzona wstępem naukowym oraz przypisami. Jak również najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX w. rozumiane jako dziennik, relacje lub wywiady, które nie muszą spełniać rygorów przyjętych przy publikacjach o charakterze naukowym.

Zwycięzcy w dwóch pierwszych kategoriach zostaną wybrani w trzech etapach. W pierwszym powołane przez organizatorów jury wyłoni spośród nadesłanych książek te, które spełniają wymagania określone w regulaminie. W drugim etapie jury wybierze do 10 książek w każdej kategorii. W trzecim etapie konkursu jurorzy wybiorą swoich zwycięzców.

Od 1 do 31 października br. głos na najlepsze książki w dwóch pierwszych kategoriach oddają również czytelnicy w internetowym głosowaniu. Zwycięzców w pozostałych dwóch kategoriach wskaże jury. Od ubiegłorocznej edycji autorom książek nominowanych w kategoriach konkursowych mogą być przyznane wyróżnienia o charakterze honorowym. Jury może przyznać maksymalnie cztery wyróżnienia.

W konkursie mogą wziąć udział książki i publikacje elektroniczne (e-booki) wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2018 a 30 czerwca 2019 r. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania książek są wydawnictwa i rektorzy wyższych uczelni. Każdy wydawca ma prawo zgłosić maksymalnie trzy tytuły, rektor wyższej uczelni – jedną książkę.

By wziąć udział w konkursie należy wysłać do 30 czerwca br. na adres Instytut Pamięci Narodowej, ul. Wołoska 7, 02-675 Warszawa, dwa egzemplarze danej książki z dołączonym formularzem zgłoszeniowym, stanowiącym załącznik do regulaminu konkursu.

Członkami jury konkursu są prof. Andrzej Nowak, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Antoni Dudek, dr hab. Jan Jacek Bruski, dr Piotr Gontarczyk, red. Piotr Semka, prof. Jan Rydel i ks. prof. Waldemar Graczyk. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/
 

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024