Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
23.08.2019 aktualizacja 23.08.2019

Nieprawidłowe ciśnienie krwi w późniejszym okresie życia wpływa na ryzyko demencji

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Nieprawidłowe ciśnienie krwi w średnim wieku, utrzymujące się również w wieku późnym, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju demencji. Wykazano to w trakcie badania z udziałem ponad 4700 uczestników, trwającym aż dwie i pół dekady.

O wynikach poinformowano na łamach JAMA https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2747672

"Chociaż celem badania nie było wykazanie związku przyczynowego - to wyraźnie pokazało ono, że utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi przez całe życie może być jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka utraty funkcji mózgu" - podkreślają autorzy publikacji z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore (USA).

Dzięki najnowszemu eksperymentowi odkryli oni, że u osób z nadciśnieniem tętniczym (utrzymującym się w średnim i w późnym okresie życia) prawdopodobieństwo wystąpienia otępienia jest o 49 proc. wyższe, niż u osób z prawidłowym ciśnieniem krwi. Co ciekawe, jeszcze większe ryzyko dotyczyło osób, u których w wieku średnim ciśnienie krwi było za wysokie, a na starość spadało poniżej normy (hipotensja) - w takim przypadku ryzyko demencji wzrastało aż o 62 proc.

"Stwierdziliśmy, że osoby w średnim wieku, które mają nadciśnienie, mogą odnieść duże korzyści z unormowania tej kwestii w późniejszym życiu, ponieważ zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie krwi w okresie starczym dodatkowo zwiększa ryzyko demencji" - mówi dr Keenan Walker, neurolog z Johns Hopkins University School of Medicine.

W omawianym badaniu mianem wysokiego ciśnienia krwi określano każdy pomiar powyżej 140/90 mm Hg, a niskiego - mniej niż 90/60 mm Hg. Do sklasyfikowania funkcji mózgu uczestników oraz określenia ewentualnych zaburzeń poznawczych używano danych z ich historii medycznej, raportów opiekunów oraz danych z aktów zgonów.

Jak przypominają autorzy, wysokie ciśnienie krwi może mieć podłoże genetyczne, choć też może wynikać z niewystarczającej ilości ćwiczeń i złej diety. W miarę starzenia się ciśnienie skurczowe często wzrasta, podczas gdy rozkurczowe może spadać z powodu zmian strukturalnych w naczyniach krwionośnych. Dr Walker twierdzi, że sama demencja może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, ponieważ zakłóca autonomiczny układ nerwowy mózgu. Usztywnienie tętnic i osłabienie fizyczne również mogą sprzyjać niskiemu ciśnieniu w późnym okresie życia. (PAP)

kap/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024