Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
04.10.2019 aktualizacja 04.10.2019

Kraków/ Ok. 3,5 tys. studentów rozpoczęło rok akademicki w Akademii Ignatiuanum

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Około 3,5 tys. studentów Akademii Ignatianum w Krakowie, w tym prawie 1,3 tys. nowo przyjętych, rozpoczęło w piątek uroczyście nowy rok akademicki.

Rektor uczelni ks. prof. Józef Bremer zwrócił uwagę, że w minionym roku akademickim uczelnia pracowała nad dostosowaniem statutu zarówno do wymagań stawianych przez konstytucję apostolską papieża Franciszka „Veritatis Gaudium”, jak i do przepisów nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Ustawy 2.0.

Struktura uczelni – mówił rektor – uległa częściowej zmianie. Akademia pozostała przy strukturze wydziałów, ale m.in. zmodyfikowano kompetencje instytutów i rad wydziałów. Powstały nowe regulaminy, zostały określone dyscypliny do ewaluacji: psychologia, pedagogika, filozofia, nauki o kulturze i religii oraz nauki o polityce i administracji. Uruchomiona 1 października szkoła doktorska kształcić będzie w czterech dyscyplinach – obecnie szkoła przyjęła 10 osób.

W tym roku akademickim w Akademii Ignatianum studiować będzie ok. 3,5 tys. osób, w tym prawie 1,3 tys. na pierwszym roku. Najwięcej maturzystów zainteresowanych było studiowaniem na tej uczelni psychologii, filologii angielskiej, zarządzania i nowych technologii w sferze publicznej. „Cieszy w miarę stabilna liczba osób studiujących i chcących studiować na naszej Akademii” – podkreślił rektor.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podziękował uczelni za ostatnie cztery lata i za pracę nad wcielaniem w życie Ustawy 2.0. Jak mówił, inspiracją do przygotowania nowej ustawy była m.in. myśl ekonomisty związanego z UEK, prof. Jerzego Hausnera - który ocenił, że "Polska uwięzła w pułapce średniego wzrostu". "To dotyczyło także polskich uczelni" – powiedział wicepremier. Wyjaśnił, że w szkolnictwie wyższym objawiało się to "umasowieniem studiów, które wynikało z błędnego finansowania", a także z nadmiernego obciążenia obowiązkami pracowników dydaktycznych. Minister zaznaczył, że w 2017 r. został przygotowany nowy program finansowania uczelni, niezależnego od liczby studentów.

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował profesorów Wydziału Filozoficznego Akademii Ignatianum za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej oraz za długoletnią służbę. Odznaczenia w imieniu prezydenta przekazał w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Medal złoty otrzymał Stanisław Sroka, srebrny – Piotr Mazur, brązowy – Monika Stankiewicz-Kopeć.

Do społeczności akademickiej prezydent RP wystosował list, w którym zwrócił uwagę, że w zmieniającym się świecie misja wyższych uczelni pozostaje niezmienna; składają się na nią: praca naukowa, kształcenie studentów i wychowanie kolejnych pokoleń badaczy.

Jak zwrócił uwagę prezydent, „szybko postępujące zmiany cywilizacyjne oraz przemiany społeczne sprawiają, że stajemy jako ludzkość i jako społeczeństwo wobec nowych problemów, których rozwiązywanie spoczywa w ogromnej mierze w rękach ludzi nauki".

Duda w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej przypomniał, że ludzie nauki, którzy padli ofiarą niemieckiego i sowieckiego terroru, oddawali życie za ojczyznę, i że dzięki tym ludziom ocalały skarby polskiej kultury i możliwa była odbudowa Polski.

Premier Mateusz Morawiecki w liście do społeczności akademickiej nawiązał do wdrażanej reformy i wyraził przekonanie, że „uczyniliśmy milowy krok w kierunku budowania nowoczesnego systemu edukacji wyższej i nauki”. Zdaniem premiera dobrze funkcjonujące uczelnie są fundamentem gospodarki narodowej. Dodał, że w tegorocznym budżecie państwo przeznaczyło na naukę 1,3 mld zł więcej niż w latach ubiegłych. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024