Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
22.10.2019 aktualizacja 22.10.2019

Projekty osiedli marsjańskich studentów z Wrocławia nagrodzone w konkursie Mars Colony Prize

Wizualizacja kolonii "Twardowsky". aut. Wojciech Fikus Wizualizacja kolonii "Twardowsky". aut. Wojciech Fikus

Projekty osiedli marsjańskich przygotowane przez studentów Politechniki Wrocławskiej doceniono w międzynarodowym konkursie Mars Colony Prize. Autorzy koncepcji „Twardowsky” zdobyli drugie miejsce, a twórców projektu „Ideacity” nagrodzono piątą pozycją.

Konkurs Mars Colony Prize zorganizowano w ramach dorocznej międzynarodowej konferencji stowarzyszenia Mars Society, przyciągającej naukowców i przedsiębiorców zaangażowanych w tematykę badań i eksploracji kosmosu.

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie samowystarczalnej marsjańskiej kolonii. „Osiedle powinno importować jak najmniej towarów z Ziemi, a jednocześnie wytwarzać produkty na eksport, by mieć się z czego utrzymywać. Miasto musi samo produkować jedzenie dla swoich mieszkańców, podobnie jak materiały budowlane potrzebne do stopniowego rozbudowywania” – wyjaśnił w przesłanym komunikacie Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

W finale znalazło się dziesięć projektów opracowanych przez Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów oraz dwie propozycje zespołów z Politechniki Wrocławskiej.

Za najlepszy w konkursie uznano projekt "Star City" opracowany przez przedstawicieli Massachusetts Institute of Technology. Autorzy koncepcji „Twardowsky” z Politechniki Wrocławskiej zdobyli drugie miejsce. Trzecie miejsce przyznano za koncepcję "CrowdSpace" stworzoną przez zespół z Rosji. Miasto „Ideacity” opracowane na Politechnice Wrocławskiej nagrodzono piątą pozycją.

Jak wynika z opisu zamieszczonego na stronie internetowej wrocławskiej uczelni, projekt "Twardowsky" powstał w wyniku wspólnej pracy studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej skupionych wokół grupy Space is More i Projektu Scorpio. W jego opracowaniu pomagali też członkowie Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab. Z kolei koncepcję "Ideacity" stworzyli studenci z grupy Innspace.

Koncepcja "Twardowsky" zakłada m.in. powstanie kolonii w kraterze Jezero, który jest planowanym miejscem lądowania misji Mars 2020 amerykańskiej agencji NASA. Mieszkańcy osiedla mieliby zostać podzieleni na grupy po dwieście osób. Przebywaliby w dużych otwartych przestrzeniach w układzie tarasowym z dostępem do zieleni, a ich mieszkania sąsiadowałyby m.in. z restauracjami, kafejkami, sklepami czy placówkami medycznymi. Wytwarzanie żywności w „Twardowskym” opierałoby się o akwaponikę, czyli połączenie hodowli ryb w wielkich akwariach z uprawą roślin w wodzie - czytamy w opisie Politechniki Wrocławskiej.

Z kolei projekt "Ideacity" wykorzystuje renesansową koncepcję miasta idealnego. Zakłada więc krótkie odległości (miasto mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m), centrum będące głównym punktem kolonii i stworzenie sieci zarówno podziemnych tuneli pozwalających poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni umożliwiających ruch pojazdów z ładunkami. Bliżej centrum studenci zaprojektowali budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, natomiast na zewnętrznej części miasta ulokowali zabudowania przemysłowe.

W konkursie udział wzięli zarówno studenci jak i inżynierowie pracujący na co dzień w firmach z branży kosmicznej. Oceniono łącznie sto projektów z całego świata. 

PAP - Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska

ato/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024