Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
12.05.2021 aktualizacja 12.05.2021

Politechnika Śląska z nowoczesnym laboratorium chemicznym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Śląska w Gliwicach uruchomiła we wtorek nowe, stworzone kosztem 2 mln zł Laboratorium Katalizy Przemysłowej. Inwestycja ułatwi projektowanie nowoczesnych, ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle.

Sfinansowano ją z dotacji rektora Politechniki Śląskiej, w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza oraz w ramach realizacji strategii rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2016-2024. Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił, że inwestycja wpisuje się w określone w Politechnice Śląskiej priorytetowe obszary badawcze.

"Laboratorium Katalizy Przemysłowej wspiera obszar +Materiały przyszłości+, ale równie dobrze wpisuje się w obszar szósty, czyli +Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka+, ponieważ oba obszary dotyczą technologii, które są powiązane z gospodarką obiegu zamkniętego. Są to materiały, które mają wspierać niskoodpadowe procesy technologiczne" – powiedział prof. Mężyk.

Nowe laboratorium chemiczne Politechniki Śląskiej należy do najnowocześniejszych tego rodzaju pracowni. "Realizujemy tutaj z sukcesem strategię zrównoważonego rozwoju, który dobrze wpisuje się w ochronę środowiska, klimatu, a zarazem naszego zdrowia. Celem naszych badań jest opracowanie innowacyjnych materiałów o właściwościach katalitycznych, które stosowane są dla rozwoju czystych technologii chemicznych" – wyjaśniła dyrektor Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej prof. Anna Chrobok.

Laboratorium Katalizy Przemysłowej posłuży do projektowania nowoczesnych ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle. Pracujący w nim badacze zajmują się m.in. takimi problemami, jak wykorzystanie biomasy i materiałów pochodzenia roślinnego do magazynowania energii oraz technologiami wytwarzania inteligentnych materiałów do zastosowań medycznych, m.in. rusztowań do tkanek, ekoimplantów, nici chirurgicznych, czy leków samouwalnialnych.

Jest to już kolejne nowoczesna pracownia badawcza, którą w bieżącym roku uruchomiła Politechnika Śląska. Wcześniej otwarto m.in. pracownie badawcze na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, które zostały sfinansowane z dotacji prezydenta Katowic, a łączny koszt katowickich inwestycji w 2021 r. wyniósł 4,5 mln zł. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024