Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
07.03.2013 aktualizacja 07.03.2013

Powstała Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza

Dzięki wspólnej inicjatywie biznesmenów, nauczycieli, naukowców, studentów i uczniów powstała Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Zajmie się ona m.in. prowadzeniem zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z Podkarpacia.

Założycielem Fundacji jest Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza", a patronem Politechnika Rzeszowska. Uczelnia ta od kilku lat organizuje i prowadzi programy edukacyjne dla młodzieży.

Jednym z takich programów jest "Politechnika Dziecięca", której zajęcia dla uczniów szkół podstawowych odbywają się w formie stacjonarnej na terenie Politechniki Rzeszowskiej, oraz wyjazdowej w innych miastach regionu.

Ponadto Politechnika Rzeszowska prowadzi też "Odlotową Fizykę" dla młodzieży gimnazjalnej i program "Sugestia" dla młodzieży szkół średnich, w czasie których odbywają się zajęcia z fizyki, głównie z zagadnień związanych z lotnictwem.

Jak poinformował PAP dyrektor fundacji Łukasz Szuba, jej celem jest prowadzenie zajęć z zakresu programów edukacyjnych adresowanych do dzieci i młodzieży z całego Podkarpacia, rozszerzenie i intensyfikacja działań oraz zdobywanie funduszy z innych źródeł.

"Jesteśmy przekonani, że dzięki fundacji oferta programowa adresowana do dzieci i młodzieży będzie systematycznie wzbogacana o nowe formy i treści i obejmie coraz więcej szkół z terenu całego Podkarpacia" – podkreślił Szuba.

Dodał, że dzięki fundacji wszystkie dotychczasowe działania i programy edukacyjne będą koordynowane przez jeden organ.

Fundacja została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w listopadzie 2012 roku, ale działalność statutową mogła rozpocząć dopiero m.in. po powołaniu zarządu i Rady Fundacji. Oficjalnie jej działalność ogłoszono we wtorek podczas konferencji prasowej na Politechnice Rzeszowskiej.

Fundacja będzie pozyskiwać fundusze na swoją działalność m.in. prowadząc własną działalność komercyjną, np. pokazy zamawiane podczas imprez firmowych i samorządowych; działalność wydawniczą i wystawienniczą oraz zdobywając środki od z darowizn od różnych podmiotów gospodarczych.

Pierwszymi darczyńcami fundacji, firmami, które wsparły tę wspólną inicjatywę są cztery organizacje, należące do Korporacji United Technologies, mianowicie: WSK Rzeszów, PZL Mielec (Sikorsky), Pratt&Whitney Aero Power Rzeszów (dawny Hamilton Sundstrand) oraz UTC Aerospace (dawany Goodrich Krosno-Rzeszów). Przekazały one kwotę 200 tys. złotych, która umożliwi kontynuację programów edukacyjnych dla młodzieży.

Stowarzyszenie Dolina Lotnicza powstało w 2003 r.; obecnie zrzesza około 100 firm z branży lotniczej z Polski południowo-wschodniej. Wytwarzają one 90 proc. polskiej produkcji lotniczej. Spółki z klastra zatrudniają ponad 23 tys. osób. Dolina Lotnicza jest pierwszym i największym klastrem lotniczym w tej części Europy.

PAP - Nauka w Polsce

api/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021