Uczelnie i instytucje

Nowe studia podyplomowe w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

<strong>Analityka medyczna i metodologia badań klinicznych to nowe kierunki studiów podyplomowych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym</strong>. Uczelnie prowadzi również zapisy na kolejne edycje studiów dla Koordynatorów Przeszczepiania Narządów oraz z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej w opiece zdrowotnej.

"Nasze studia umożliwiają lekarzom, a także innym pracownikom związanym z ochroną zdrowia nabywanie nowych, przydatnych umiejętności i wiedzy, których nie obejmuje program nauczania szkół medycznych - mówi prof. Zbigniew Gaciong, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM.

Jak informuje rzecznik prasowy uczelni, Marta Wojtach, pierwsza edycja studiów z zakresu analityki medycznej rozpocznie się 26 września. Ten dwuletni kurs skierowany jest do absolwentów biologii, biotechnologii, chemii, farmacji i weterynarii. Jego program obejmuje łącznie 1135 godzin zajęć, odbywających się w systemie weekendowym - w piątki, soboty i niedziele.

Z kolei "Metodologia badań klinicznych" ruszy pod koniec bieżącego roku. Zapisy na nią potrwają zaś do końca października. Studia przeznaczone są dla pracowników jednostek klinicznych, naukowych bądź prowadzących badania na zlecenie, dla osób zatrudnionych lub kandydatów do pracy w działach medycznych firm farmaceutycznych, a także dla pracowników firm o typie kontraktowych organizacjach badań klinicznych (CRO) i SMO (Site Management Organisation). Nauka na kierunku trwa dwa semestry (w sumie 192 godziny zajęć).

Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM prowadzi także nabór na czwartą edycję studiów podyplomowych Koordynatorów Przeszczepiania Narządów oraz na drugą edycję studiów podyplomowych z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej w opiece zdrowotnej. "Kształcimy specjalistów w nowych zawodach, takich jak koordynator przeszczepiania narządów. 27 września zaczynamy już 4 edycję tych studiów, stworzonych przez profesora Wojciecha Rowińskiego, a wspieranych przez Ministerstwo Zdrowia" - mówi profesor Gaciong.

Marta Wojtach wyjaśnia, że w tej edycji organizatorzy szczególnie liczą na zainteresowanie ze strony anestezjologów i neurochirurgów. Chociaż, jak dodaje, studia skierowane są także do absolwentów wydziałów pielęgniarstwa i wydziałów lekarskich z tytułem magistra lub licencjata. Nauka na kierunku trwa jeden semestr, obejmuje 99 godzin zajęć i jest dofinansowywana przez Ministerstwo Zdrowia. Uczestnik ponosi jedynie opłatę w wysokości 100 złotych. Lekarze uczestniczący w kursie uzyskają 40 punktów edukacyjnych.

W październiku ruszy też druga edycja studiów z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej w opiece zdrowotnej. Jak wyjaśnia prof. Gaciong, mają one pomóc w zarządzaniu niepublicznym ZOZem, apteką lub inną firmą z branży medycznej. Zajęcia poprowadzą wykładowcy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Trwający dwa semestry kurs adresowany jest głównie do lekarzy i dentystów prowadzących własną działalność oraz do osób zarządzających zakładami opieki zdrowotnej lub planujących podjęcie tego typu działalności. Program obejmuje łącznie 192 godziny zajęć dydaktycznych. Słuchacze otrzymują komplet książek i materiałów do nauki oraz zaświadczenia o uzyskaniu 40 punktów edukacyjnych.

"Pod koniec września zapadnie decyzja dotycząca ewentualnego uruchomienia studiów z zakresu marketingu farmaceutycznego. Zamierzamy także otworzyć nowe kierunki z zakresu medycyny estetycznej, zarządzania projektami czy zasobami ludzkimi w obszarze opieki zdrowotnej" - wyjawia plany na przyszłość prof. Gaciong.

Więcej informacji na temat oferty Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM można uzyskać pod adresem: http://ckp.wum.edu.pl/.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera