Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Łódzki zaczyna współpracę z największą uczelnią Mongolii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wymianę studentów i kadry naukowej, wspólne badania i konferencje, a także organizowanie letnich szkół uniwersyteckich przewiduje porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Łódzkim a Państwowym Uniwersytetem Mongolskim.

Planowane jest również utworzenie studiów w języku polskim dla słuchaczy z Mongolii.

Państwowy Uniwersytet Mongolski w Ułan Bator jest najstarszą i największą uczelnią w tym kraju, którą ukończyła około jedna trzecia obywateli Mongolii, posiadających wyższe wykształcenie. W listopadzie 2008 roku tytuł doktora honoris causa mongolskiej uczelni otrzymał prezydent RP Lech Kaczyński.

Według prof. Pawła Starosty, prorektora ds. współpracy krajowej i zagranicznej UŁ, inicjatorem podjęcia współpracy pomiędzy uczelniami był Michał Łabęda, ambasador RP w Mongolii. "W efekcie doszło do mojej wizyty w Ułan Bator podczas obchodów 75-lecia uczelni, gdzie odbyły się już konkretne rozmowy" – wyjaśnił prof. Starosta, który zgłosił w Senacie wniosek o zawarcie porozumienia z mongolską uczelnią.

W styczniu 2018 r. do Łodzi przyjechać ma delegacja z Ułan Bator, która ustalać będzie z łódzką uczelnią warunki utworzenia "polskich" grup na tamtejszym uniwersytecie. Zaplanowano, że mongolscy studenci przez dwa lata intensywnie uczyć się będą u siebie w kraju języka polskiego, a po przyjeździe do Polski czekać ich będzie jeszcze trzymiesięczny kurs dodatkowy, po którym kończyć będą studia magisterskie. Taki system współpracy może rozpocząć się od przyszłego roku akademickiego.

Państwowy Uniwersytet Mongolski został założony w 1942 roku w stolicy kraju, Ułan Bator. Studiuje na nim ponad 22 tys. słuchaczy na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Zajęcia prowadzi ponad 1000 wykładowców.

PUM posiada pięć wydziałów: Sztuki i Nauki, Nauk Stosowanych i Inżynierii, Biznesu, Prawa oraz Studiów Międzynarodowych i Administracji. Ma również dwa oddziały zamiejscowe – Orkhon i Zavkhan. Na stałe współpracuje z ponad 31 krajowymi jednostkami naukowymi.

Na studiach europejskich na wydziale Sztuki i Nauki PUM prowadzone są już zajęcia polonistyczne. (PAP)

szu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera