Halszkaraptor – dinozaur nazwany na cześć polskiej uczonej

Artystyczna rekonstrukcja wyglądu Halszkaraptor escuilliei (Lukas Panzarin and Andrea Cau)
Artystyczna rekonstrukcja wyglądu Halszkaraptor escuilliei (Lukas Panzarin and Andrea Cau)

Halszkaraptor, dinozaur nazwany na cześć polskiej paleontolog, Halszki Osmólskiej, stanowił interesujący przykład dinozaura drapieżnego prowadzącego ziemnowodny tryb życia – opisują naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Znakomicie zachowany szkielet dwunogiego dinozaura z Mongolii jest przykładem ziemnowodnego trybu życia – ujawniły badania międzynarodowego zespołu, przeprowadzone za pomocą synchrotronu, który umożliwił precyzyjne prześwietlenie okazu.

Halszkaraptor escuilliei reprezentuje nieznany wcześniej gatunek i rodzaj wśród dwunogich, drapieżnych dinozaurów. Zwierzę miało długą, łabędzią szyję, na lądzie poruszało się na tylnych kończynach, w wodzie jednak pływało, wykorzystując przednie kończyny.

Dinozaur zamieszkiwał na obszarze dzisiejszej Mongolii ok. 75 mln lat temu. Ten nieduży krewniak velociraptora co do budowy ciała i trybu życia przypominał bardziej dzisiejszych przedstawicieli ptaków wodnych, takich jak łabędzie.

Nazwa Halszkaraptor nadana została dla upamiętnienia polskiej paleontolog, Halszki Osmólskiej (1930-2008), która miała duże zasługi w badaniu dinozaurów z obszaru pustyni Gobi. Nazwiskiem polskiej uczonej nazwano już wcześniej trzy gatunki dinozaurów.

Więcej informacji tutaj. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 22.12.2022. Na zdjęciu wystawa pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani" w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Wystawa prezentuje modele szkieletów oraz skamieniałości sprzed 210 milionów lat z wykopalisk w cegielni Lipie Śląskie w Lisowicach koło Lublińca.  PAP/Andrzej Lange

    Młodzi naukowcy apelują do władz o budowę Muzeum Historii Naturalnej

  • Źródło: Facebook/ Instytut Paleontologii PAN i PeerJ

    Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera