Uczelnie i instytucje

Wypij nt. dotacji MNiSW: nie uczestniczyłem w ocenie wniosków z mojego regionu

Wyłączyłem się z dyskusji i oceniania wniosków z mojego regionu - poinformował PAP przewodniczący zespołu oceniającego projekty w 1. edycji programu "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku" Michał Wypij, który jest też doradcą wicepremiera Jarosława Gowina.

Doradca wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina Michał Wypij, będący członkiem gabinetu politycznego ministra, odniósł się w ten sposób do poniedziałkowej publikacji tygodnika "Wprost". Jak czytamy w tygodniku, w pierwszej edycji konkursu "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), dotację (247 tys. zł) otrzymała m.in. fundacja InnWarmia.

Według tygodnika fundacja ta powstała zaledwie na tydzień przed ogłoszeniem konkursu, a w zespole oceniającym projekty były cztery osoby związane z szefem resortu nauki, wicepremierem Jarosławem Gowinem. Mieli być to m.in.: Ryszard Adamczak, który listy Polski Razem (poprzedniej partii wicepremiera) startował do Parlamentu Europejskiego w 2014 r., Kamil Bortniczuk - były dyrektora biura w MNiSW, który w ostatnich wyborach parlamentarnych startował z listy PiS w Opolu, Jan Strzeżak - z zarządu Porozumienia (obecnej partii Gowina, której jest prezesem), który jest też asystentem politycznym Gowina - oraz doradca wicepremiera w jego gabinecie politycznym, Michał Wypij.

W artykule we "Wprost" napisano, że prezes fundacji InnWarmia Radosław Wojnowski jest znajomym ostatniego z wymienionych.

"Zgodnie z zasadami przejrzystości i bezstronności wyłączyłem się z dyskusji i oceniania wniosków z mojego regionu, czyli Warmii i Mazur" - napisał we wtorek Wypij w piśmie skierowanym do PAP za pośrednictwem biura informacyjnego MNiSW.

Odnosząc się do znajomości z szefem fundacji Innawarmia stwierdził: "Jako osoba od dawna zaangażowana w działalność publiczną i społeczną na szczeblu lokalnym, za co w 2012 r. zostałem wyróżniony nagrodą +Forum Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn+, wręczaną przez Radę Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn - znam niemal wszystkich angażujących się w moim mieście i okolicy w działalności społeczną, w tym także pana Wojnowskiego".

Jak przypomniał doradca wicepremiera, resort informował, iż pierwsza, pilotażowa edycja programu była przedsięwzięciem zupełnie nowym, dlatego MNiSW zależało, żeby wnioski oceniane były również przez osoby, które od samego początku były współtwórcami idei całego programu - Wypij był jedną z nich. MNiSW podkreśliło, że stało się to "oczywiście z zachowaniem wszelkich procedur, np. członkowie zespołu konkursowego wyłączali się z oceniania projektów z ich województw."

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: projekt ustawy wprowadzającej organ nadzoru nad AI na początku 2025 r.

  • 13.05.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej. PAP/Artur Reszko

    Minister nauki: w połowie roku ma być gotowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera