Historia i kultura

Gruzja/ Otwarto polską stację archeologiczną im. prof. S. Krukowskiego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Interdyscyplinarne Centrum Badawcze im. Prof. S. Krukowskiego będzie główną bazą m.in. dla archeologicznych ekspedycji z Polski. Placówkę otwarto we wtorek w Kutaisi w zachodniej Gruzji - poinformował PAP jej kierownik, dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski.

Ze strony gruzińskiej nowo powołanym centrum zarządza Narodowa Agencja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Partnerem polskim jest Uniwersytet Warszawski.

"Jest to pierwsza zagraniczna stacja archeologiczna na Zakaukaziu" - powiedział PAP jej kierownik, dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii UW. Jak dodał, nowa instytucja z siedzibą w Kutaisi będzie bazą głównie dla polskich ekspedycji archeologicznych, działających na terenie tego kraju. Zapewni też zaplecze w postaci bazy noclegowej, jak również wsparcie organizacyjne i administracyjne.

Obecnie polscy archeolodzy prowadzą badania w kilku miejscach na terenie Gruzji, m.in. w Gonio koło Batumi oraz właśnie w Kutaisi.

Dr hab. Karasiewicz-Szczypiorki zaznaczył, że powstanie placówki było możliwe w szczególności dzięki pracownikom polskiej ambasady w Tbilisi. We wtorkowej inauguracji wzięli udział przedstawiciele rządu gruzińskiego a także delegacje parlamentarzystów z Gruzji i z Polski. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych i społeczności lokalnej oraz gruzińskiego świata naukowego.

Patronem placówki jest prof. Stefan Krukowski. Był on pierwszym polskim archeologiem, który pracował w Gruzji. W latach 1916-1917 pracował w Muzeum w Tyflisie (obecnej stolicy Gruzji - Tbilisi). Prowadził też badania w kilku jaskiniach, szukając śladów obecności człowieka w paleolicie, czyli w starszej epoce kamienia. Największych odkryć dokonał w pieczarze w okolicy wsi Rgani (Imeretia), gdzie natknął się na narzędzia sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat.

Intensyfikacja obecności polskich archeologów nastąpiła na Zakaukaziu od 2012 r. Wtedy, we współpracy z partnerami z lokalnego muzeum, ruszyły badania na terenie rzymskiego fortu Apsaros (obecnie Gonio) nad Morzem Czarnym - kieruje nimi dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorki. Największym odkryciem jest mozaika podłogowa odkopana w pomieszczeniu rzymskich term wojskowych. To pierwsze tego typu znalezisko w regionie Adżarii i jedno z kilku w Gruzji.

W ostatnich latach polscy archeolodzy, we współpracy z lokalnymi naukowcami, pracowali też w Dzalisi koło Tbilisi - dawniej było to jedno z najważniejszych miast Iberii - starożytnego królestwa na terenie obecnej Gruzji czy w Beshtasheni w południowo-wschodniej Gruzji w regionie Dolnej Kartli, gdzie przebadano groby z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza (XIII-VI w. p.n.e.).

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera