Uniwersytet Łódzki zainaugurował nowy rok akademicki | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Łódzki zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. Fotolia

Prawie 31 tys. studentów rozpoczyna nowy rok akademicki na Uniwersytecie Łódzkim. W poniedziałek, w trakcie uroczystej inauguracji, tytuł doktora honoris causa UŁ otrzymał filozof, prof. Ryszard Wójcicki.

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Antoni Różalski przypomniał, że wchodzi w życie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce, która "nakłada na uczelnie szereg nowych obowiązków". "Podjęliśmy już działania, które pozwolą +wejść+ nam w nową ustawę. Pracujemy nad nowym statutem, nad regulaminem organizacyjnym uczelni. Będziemy też dostosowywali wszystkie wewnętrzne regulacje dotyczące kształcenia studentów tak, aby były zgodne z ustawą" - powiedział na spotkaniu z mediami.

Zaznaczył, że nie przewiduje się "rewolucji na uniwersytecie". Jak mówił zamierza zostawić wydziały, choć - jak wyjaśnił - ustawa dopuszcza, aby takich podstawowych jednostek na uczelniach nie było. "Chcemy utworzyć struktury, które koordynowałyby działalność badawczą. Trzy lub cztery struktury odpowiadające trzem dziedzinom nauki. Na Uniwersytecie Łódzkim reprezentowane są trzy dziedziny - nauki humanistyczne, społeczne i przyrodnicze" - dodał.

Zdaniem rektora dużym wyzwaniem, przed którym stoi uczelnia będzie sprostanie nowym kryteriom uczelni badawczej, które - jak mówił - mają być wyłonione w konkursie ogłoszonym w przyszłym roku. "Przygotowujemy się do tego" - podkreślił.

Podczas poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał prof. Ryszard Wójcicki. To - zdaniem jednego z recenzentów doktoratu, prof. Adama Groblera z Uniwersytetu Opolskiego - jeden z najwybitniejszych żyjących filozofów polskich.

Profesor Ryszard Wójcicki swoją pracę badawczą prowadził najpierw we Wrocławiu, w roku 1976 przeniósł się do Łodzi, a po upadku PRL zaczął pracę w stolicy. Pod koniec lat 60-tych ub. wieku przejął kierownictwo Zespołu Logiki PAN we Wrocławiu i rozpoczął jego rozbudowę. Zreformował i unowocześnił pismo Studia Logica, a także powołał do życia, w 1972 roku, pismo Bulletin oh the Section of Logic.

Jego książki Teorie w nauce. Wstęp do logiki, metodologii i filozofii nauki oraz Wykłady z logiki z elementami teorii wiedzy są do dziś pracami cenionymi, nie tylko przez badaczy zajmujących się filozofią. Prof. Wójcicki jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem komitetu sterującego Międzynarodowej Federacji Towarzystw Filozoficznych. Założył, a także został pierwszym prezesem, Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki.

W tym roku na Uniwersytet Łódzki przyjętych zostało 11 tys. osób. W sumie w nowym roku akademickim naukę rozpoczyna prawie 31 tys. studentów na 185 kierunkach. 

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak

jaw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera