18.09.2019
PL EN
10.12.2018 aktualizacja 10.12.2018

Universality - polski startup łączy studentów informatyki z pracodawcami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Firma poszukuje rozwiązania swojego problemu technologicznego, wykładowca akademicki otrzymuje zbiór praktycznych zadań, a student uczy się na realnych przykładach i buduje własne CV – tak działa wirtualna platforma Universality. Aplikacja jest bezpłatna dla studentów i wykładowców.

W piątek możliwości platformy Universality zostały pokazane w praktyce podczas warsztatów zorganizowanych na Uniwersytecie Warszawskim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele uczelni, wykładowcy kierunków informatycznych i technicznych oraz studenci.

Jerzy Czepiel, autor pomysłu i pracownik akademicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w swojej pracy zauważył szereg potrzeb, z jakimi zmagają się polskie uczelnie kształcące przyszłych absolwentów kierunków IT. Wynikają one m.in. z faktu, że program na studiach podlega znacznie wolniejszym zmianom niż potrzeby rynku, co często powoduje rozmijanie się umiejętności młodych pracowników z oczekiwaniami firm. Podążanie „z duchem czasu” i przygotowanie ciekawych zajęć z przedmiotów technologicznych wymaga dużego zaangażowania wykładowców, pochłania bardzo dużo czasu i często odbywa się kosztem pracy naukowej. Głównym zarzutem wymienianym przez studentów bywa także niepraktyczność zajęć.

"Z potrzeby wsparcia zarówno wykładowców jak i studentów zrodził się pomysł na Universality - platformę będąca wirtualnym asystentem kariery studenta, pracy wykładowcy i rekrutacji firm IT" – mówi Jerzy Czepiel, cytowany w komunikacie prasowym. "Zainteresowanie rozwiązaniem Universality wyraziło kilkanaście uczelni technicznych w całej Polsce, a Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach wprowadziły je na swoich zajęciach już od tego roku akademickiego. Chcemy zachęcić do tego również warszawskie uczelnie" - mówił.

Aplikacja jest w pełni bezpłatna dla studentów i wykładowców.

"Rozwój kształcenia praktycznego oraz łączenie świata nauki i biznesu to jedne z podstawowych założeń Konstytucji dla Nauki. Obecny rok akademicki i wejście w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym to doskonały moment, aby prezentować narzędzia, które wspierają proces edukacji, dopasowując go do potrzeb rynku pracy, zwłaszcza w takich branżach jak IT, w której obserwujemy duże zapotrzebowanie na pracowników" - powiedział w piątek wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, cytowany w przesłanej PAP informacji prasowej.

Podczas piątkowych warsztatów studenci dowiedzieli się, jak budować swoją karierę od pierwszego dnia studiów, rozwiązując realne zadania programistyczne, przygotowane przez firmy IT. Wykładowcy natomiast mogli przetestować, w jaki sposób rozwiązanie skróci czas potrzebny na przygotowanie zajęć, uatrakcyjni je i sprawi, że będą maksymalnie dostosowane do realnych wymogów dynamicznie zmieniającego się rynku IT.

"Universality to jeden z projektów, który powstał dzięki wsparciu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu e-Pionier. Celem inicjatywy jest pobudzanie potencjału uzdolnionych programistów dla zwiększenia zastosowania rozwiązań cyfrowych w administracji, gospodarce czy edukacji" – mówi prof. Maciej Chorowski dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019