Historia i kultura

Remont zabytkowego wiatraka w Szwarszowicach

Źródło: Wikipedia.
Źródło: Wikipedia.

<strong>Generalny remont XIX-wiecznego zbudowanego z kamienia polnego wiatraka w Szwarszowicach (Świętokrzyskie) rozpoczęło Muzeum Wsi Kieleckiej</strong>. Obiekt zostanie udostępniony turystom - poinformowała kierownik działu etnografii muzeum dr Elżbieta Szot-Radziszewska. W ramach remontu zaplanowano wymianę gontu na czapie wraz z częścią więźby, wymianę lub uzupełnienie zniszczonych elementów drewnianych, odtworzenie skrzydeł i dyszla, remont drzwi, skucie gliny ze ścian wewnątrz obiektu, wylepienie ich na nowo i pobielenie. Wyremontowane zostanie także wyposażenie, odczyszczone i poddane konserwacji zostaną urządzenia jezdne, po których obraca się czapa i śmigi wiatraka.

Po remoncie wiatrak ma się obracać i będzie udostępniony do zwiedzania. Działka zostanie ogrodzona płotem żerdziowym nawiązującym do tradycyjnych ogrodzeń świętokrzyskich. Obok wiatraka znajdzie się tablica informująca o historii budowli i zapraszająca do Parku Etnograficznego w Tokarni. Wiatrak ma stać się dominantą krajobrazową i chlubą zarówno muzeum, jak i miejscowości.

Remont prowadzi brygada należąca do muzeum pod nadzorem inspektora budowy i działu etnografii. Radziszewska ma nadzieję, że wiatrak zostanie wyremontowany do końca kwietnia, a może nawet do Wielkanocy.

Wiatrak w Szwarszowicach został wybudowany w latach 1880-1885 (dokładnej daty nie udało się ustalić). Zbudowany na planie koła o średnicy 8,9 m składa się z dwóch kondygnacji, w których mieści się kompletny mechanizm młyński i wyposażenie. Posadowiony jest na kamiennym fundamencie w kształcie pierścienia. Ściany wykonano z kamienia w zaprawie wapiennej.

Budowniczym był Józef Kaczmarski. Wiatrak został zbudowany na miejscu starego drewnianego wiatraka kozłowego, który spłonął. Po śmierci budowniczego ok. 1911 roku obiekt odziedziczył jego wnuk Stanisław. Wiatrak pracował do 1955 roku i do tego czasu nie przeprowadzano w nim większych zmian i remontów.

Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało wiatrak w roku 1977 od Muzeum Narodowego, któremu przekazał go po wykupieniu Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach. Jednak sprawy własnościowe nie były uregulowane i pełnoprawnym właścicielem muzeum stało się dopiero 3 marca 2009 r., kiedy Urząd Marszałkowski przekazał placówce obiekt wraz z gruntem.

W należącym do muzeum Parku Etnograficznym w Tokarni można oglądać trzy drewniane wiatraki: jeden typu paltrak, czyli taki, który cały obraca się do wiatru na rolkach, oraz dwa holendry. W tym roku muzeum wzniesie zakupiony niedawno wiatrak z Dębna typu koźlak, który obraca się cały do wiatru. Poza własnością muzeum pozostaje w tej chwili tylko jeden wiatrak - niszczejący murowany holender w Krasocinie. AGN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    214 lat temu urodziła się Marianna Orańska – niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Wrocław/ XVIII-wieczne ryciny w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera