Prof. Jan Steffen nie żyje

<p><strong>Prof. Jan Steffen, wybitny specjalista w dziedzinie genetyki, immunologii i onkologii doświadczalnej zmarł 10 sierpnia</strong>. „Społeczność naukowa oraz Polska Akademia Nauk poniosły niepowetowaną stratę” - informuje PAN na swojej stronie internetowej.</p>

Prof. Jan Steffen był członkiem rzeczywistym PAN, członkiem Prezydium PAN w latach 1992-1998, członkiem Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN oraz Komitetu Patofizjologii Klinicznej PAN. Kierował Zakładem Immunologii Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

W latach 1999-2003 przewodniczył Rady Naukowej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu.

W latach 2007-2008 był przewodniczącym Zespołu Krajowego Programu Badań Naukowych MNiSzW, wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułu Naukowego.

Prof. Jan Steffen był wybitnym specjalistą w dziedzinie genetyki, immunologii i onkologii doświadczalnej. „Prowadząc Program Rządowy Zwalczania Chorób Nowotworowych w sposób znaczący przyczynił się do rozwoju walki z tymi chorobami w Polsce” – czytamy na stronie PAN.

„Do szczególnych osiągnięć naukowych prof. J. Steffena należą badania nad znaczeniem diagnostycznym i rokowniczym cytokin IL-6 i IL-8 oraz wolnych receptorów TNF w surowicy w niektórych chorobach nowotworowych, takich jak mięsaki kości i tkanek miękkich oraz rak płuca i jajnika – przypomina PAN na swojej stronie internetowej. -
Prof. Steffen opracował także metodę długotrwałej hodowli limfocytów, wykazał również częstsze występowanie nosicielstwa tzw. mutacji słowiańskiej genu NBS-1 w populacji chorych na raka piersi, raka jelita grubego oraz czerniaka”.

W latach 1998-2000 naukowiec reprezentował Polską Akademię Nauk w Europejskiej Radzie Badań Medycznych. Był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. ESZ

PAP – Nauka w Polsce


bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera