Przyznano doroczne nagrody Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk

<strong>14 autorów najlepszych prac doktorskich z różnych dziedzin otrzymało 7 stycznia nagrody i wyróżnienia, przyznawane co roku przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk. </strong>Nagrody przyznano w trzech odrębnych konkursach - im. Grzegorza Białkowskiego, im. Aurelii Baczko i im. Klemensa Szaniawskiego. Fundatorem nagród jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, a w konkursie im. Aurelii Baczko dodatkowo prof. Bronisław Baczko.

Nagrody im. Grzegorza Białkowskiego - za najwybitniejsze prace doktorskie w zakresie matematyki, fizyki, astronomii i chemii - otrzymali: dr Krzysztof Bolejko z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN (pierwsza nagroda) za pracę na temat zastosowań niejednorodnych modeli ogólnej teorii względności w kosmologii oraz dr Rafał Kuś z Wydziału Fizyki UW i dr Michał Zieliński z Instytutu Fizyki UMK (dwie drugie równorzędne nagrody) - odpowiednio za pracę nad badaniami relacji przyczynowych w przetwarzaniu informacji przez mózg na podstawie sygnału EEG oraz za pracę nad wpływem efektów naprężeń elektronowych i optycznych własności kropek kwantowych.

Laureatami nagrody w dziedzinie nauk medycznych im. dr med. Aurelii Baczko - której fundatorem jest Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej oraz prof. Bronisław Baczko - zostali: dr n. med. Grzegorz Witkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (w swojej pracy badał m.in. zachowanie się neuronów kory przedczołowej pod wpływem różnych czynników), dr n. med. Bartłomiej Miłosz Kisiel z Wojskowego Instytutu Medycznego (rola polimorfizmów receptorów estrogenowych w patogenezie trzech różnych chorób), dr n. med. Tomasz Basiński z Kendle International (praca eksperymentalna nad m.in. śmiertelnością komórek błony śluzowej nosa) oraz dr n. med. Bartłomiej Piotr Masojć z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (nagroda im. Aurelii Baczko) za pracę analizującą zmiany DNA związane z predyspozycją do raka piersi jako podłoża do raka krtani.

Nagrody im. Klemensa Szaniawskiego za najwybitniejsze prace doktorskie w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych - przyznawane wspólnie przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Fundację Stefana Batorego - przypadły w udziale siedmiu osobom (dwie nagrody pierwsze, druga, trzecia i trzy wyróżnienia).

Dwie pierwsze nagrody zdobyli: dr Marek Woszczek z Instytutu Filozofii UAM (kategoria ukrytej całości przyrody a ontologiczne aspekty mikrofizyki) i dr Marta Kuc-Kiełkowska z Instytutu Socjologii UW (ograniczenia dziedziny w teorii wyboru społecznego). Drugą nagrodę zdobyła praca dr Mikołaja Lewickiego z Instytutu Socjologii UW (polski dyskurs transformacyjny w perspektywie teorii modernizacji i czasu), a trzecią - praca doktorska Piotra Domerackiego z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (filozoficzny wymiar fenomenu samotności).

Ogółem jurorzy wszystkich trzech konkursów przeczytali 44 rozprawy doktorskie. Jak powiedział podczas czwartkowej uroczystości wręczania dyplomów prof. Jan Gaj, przewodniczący komisji konkursu im. Grzegorza Białkowskiego, poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Jego zdaniem, wystawia to dobrą ocenę polskiej nauce i napawa otuchą, co do jej przyszłości.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr hab. Maciej Molas, prof. UW, laureat Nagrody Naukowej im. Profesora Stefana Pieńkowskiego, fot. Patrycja Chuchała.

    Dr hab. Maciej Molas z nagrodą im. prof. S. Pieńkowskiego

  • Fot. Adobe Stock

    Troje autorów uczniowskich prac badawczych w finale unijnego konkursu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera