Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
01.06.2010 aktualizacja 01.06.2010

Rzeszowska WSIiZ wprowadza nowy system nauczania

<strong>Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie, jako pierwsza uczelnia w kraju, wprowadzi od nowego roku akademickiego Interaktywny System Studiowania (ISS) w trybie niestacjonarnym</strong>. Dzięki temu znacznie zmniejszą się koszty tego typu studiów.

Jak powiedział prorektor WSIiZ Wirgiliusz Gołąbek, ISS łączy z jednej strony wymagania ministerialne - czyli studenci nic nie tracą z programu studiów, z drugiej zaś pozwala m.in. na zredukowanie liczby zjazdów z 20 do ok. 8-10 rocznie.

"A to przekłada się na mniejsze koszty. Oprócz czesnego, które spadnie o ok. 20 proc., studenci będą mniej płacić za dojazdy, żywność czy mieszkanie. Kolejną korzyścią tego systemu jest bezpośredni kontakt, jaki ma wykładowca ze studentem poprzez specjalną platformę internetową, dzięki której prowadzone są wykłady. Tego kontaktu brakuje na przykład w e-learningu" - dodał Gołąbek.

Od nowego roku akademickiego ISS będzie wprowadzony na trzech kierunkach: administracja, ekonomia i informatyka. Władze uczelni chcą w przyszłości wprowadzać go także na innych kierunkach.

Zdaniem dyrektora ds. informatyki WSIiZ Lucjana Hajdera, główną zaletą ISS jest możliwość prowadzenia przez wykładowcę tzw. wirtualnej klasy. "Oznacza to, że wykładowca ma możliwość prowadzenia zajęć poprzez specjalną platformę internetową, do której zalogowani są studenci. Wykładowca +widzi+, kto jest obecny; może też zadawać studentom pytania i odwrotnie. Ma też możliwość używania tzw. wirtualnej tablicy, którą widzą wszyscy studenci na swoich komputerach. Wykład w takiej formie jest nagrywany, dzięki temu, student może powrócić do niego w każdej chwili" - wyjaśnił Hajder.

Podkreślił, że studenci podczas wykładu - oprócz kontaktu z wykładowcą na żywo - będą mogli np. zadawać mu pytania, także poprzez czat, pocztę mailową i forum dyskusyjne.

Jak zaznaczył Hajder, by wziąć udział w tego typu zajęciach student będzie musiał mieć komputer i łącze internetowe. "Na początku odbędą się szkolenia, na których studenci nauczą się korzystać z tej formy nauczania" - dodał.

Koszt wprowadzenia ISS to ok. kilkaset tysięcy złotych.

***

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie powstała w 1996 r. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia kształcenia na 12 kierunkach studiów, w ramach których studenci mają do wyboru ok. 70 specjalności. Kształci ok. 10 tys. studentów. HUK

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024