1 maja - Światowy Dzień Astmy

Fot. Eva Vargyasi/ Fotolia
Fot. Eva Vargyasi/ Fotolia

Ponad połowa osób z astmą w Polsce nie wie o swojej chorobie - wynika z badań epidemiologicznych. We wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Astmy.

Ustanowiony przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy-GINA (Global Initiative for Astma) Światowy Dzień Astmy przypada w pierwszy wtorek maja. Od 2007 r. obchodzony jest pod hasłem "Przejmij kontrolę nad astmą", a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem jaki współcześnie stanowi ta choroba. Chodzi o to, by pacjenci z astmą przestrzegając zaleceń lekarskich prowadzili normalne i aktywne życie.

Astma jest przewlekłym schorzeniem zapalnym dróg oddechowych związanym z nadwrażliwością oskrzeli na różne czynniki - alergeny, zimne powietrze, infekcje, wysiłek fizyczny. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na astmę cierpi 300 mln, a w Polsce około 4 mln osób. Liczbę zgonów z powodu tej choroby szacuje się na 250 tys. rocznie w skali światowej.

Z badań epidemiologicznych o nazwie ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wynika, że ponad połowa osób z astmą w naszym kraju nie wie o swojej chorobie i nie leczy się.

Choć astma jest na razie chorobą nieuleczalną, to dzięki dostępnym terapiom większość pacjentów może prowadzić normalne życie, być aktywnym fizycznie, a nawet uprawiać sport wyczynowy. Według ekspertów podstawowe znaczenie ma jednak edukacja terapeutyczna, która pozwala na prawidłowe przyjmowanie leków, przestrzeganie zasad profilaktyki i świadomą prewencję.

Specjaliści podkreślają, że astma źle leczona lub nieleczona nie tylko upośledza czynność układu oddechowego, ale też negatywnie wpływa na układ krążenia. Szacuje się np., że chorzy na astmę i alergie mają o 40 proc. wyższe ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych.

Z prognoz epidemiologów wynika, że liczba nowych zachorowań na astmę będzie stale rosła. W Polsce wśród osób ze zdiagnozowaną astmą tylko 30 proc. ma ją pod kontrolą, co oznacza m.in., że choroba nie przeszkadza im w codziennej aktywności, nie mają w nocy objawów, takich jak duszność, kaszel, świszczący oddech, które powodują wybudzanie się.

PAP - Nauka w Polsce

pro/ bos/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w ostatniej dekadzie niemal dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na czerniaka

  • Grodzisk Mazowiecki, 13.05.2024. Pożar dachu liceum w Grodzisku Mazowieckim, 13 bm (mr) PAP/Paweł Supernak

    Ekspert: w Polsce są zaniedbywane dokładne pomiary zanieczyszczeń związanych z pożarami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera