Niski poziom testosteronu sprzyja cukrzycy typu 2

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z University of Edinburgh wykazali, że niski poziom testosteronu w tkance tłuszczowej ma związek z opornością na działanie insuliny, hormonu obniżającego poziom glukozy we krwi - informuje serwis "EurekAlert".

Wydzielany w jądrach testosteron jest obecny we wszystkich tkankach ciała, a jego niski poziom ma związek z otyłością, która jest znanym od dawna czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2. Hormon ten działa na komórki tłuszczowe za pośrednictwem specjalnych receptorów androgenowych. Pozwala to mu aktywować geny związane z otyłością i cukrzycą.

Myszy, u których wpływ testosteronu na tkankę tłuszczową został zakłócony były bardziej oporne na insulinę niż myszy podatne na testosteron. Efekt ten występował niezależnie od wagi ciała zwierząt. Prawdopodobnie kluczową rolę regulacyjną odgrywa białko RBP4. Leki wpływające na produkcję tego białka mogłyby zapobiegać cukrzycy.

Wyniki badań naukowców z Edynburga wydają się tłumaczyć, dlaczego występowanie cukrzycy u mężczyzn jest z wiekiem coraz częstsze - prawdopodobnie sprzyja temu malejąca produkcja testosteronu.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera