Trudne dzieciństwo może zaowocować migreną w przyszłości

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Migreny i stany zapalne prowadzące do udarów w przypadku niektórych kobiet mogą być związane z negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa - sugerują naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Headache".

Badania przeprowadzone wśród 140 pań w wieku od 18 do 50 lat wykazały silną korelację pomiędzy chronicznymi bólami głowy oraz stanami zapalnymi a takimi doświadczeniami jak przemoc fizyczna lub psychiczna, wykorzystywanie seksualne, zaniedbywanie, a także z problemami rodzinnymi (uzależnienie rodziców od alkoholu, choroba psychiczna, separacja lub rozwód).

Wśród kobiet cierpiących na migreny 79 proc. przyznało w kwestionariuszach, że doświadczyły w dzieciństwie przynajmniej jednego z wyżej wymienionych problemów, w porównaniu z 21 proc. w grupie kontrolnej.

Jagdish Khubchandani z Ball State University zauważył też, że próbki krwi kobiet, które miały trudne dzieciństwo, zawierały więcej biomarkerów związanych z migrenami i stanem zapalnym. W tej grupie częściej znajdowały się ponadto panie o niższych dochodach, niższym wykształceniu, wyższym wskaźniku masy ciała, a także mające nadciśnienie i palące papierosy.

Khubchandani dodaje, że coraz więcej dowodów świadczy o wpływie negatywnych doświadczeń w dzieciństwie na stan zdrowia w wieku dorosłym.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera