A jednak kalendarz Majów nie przewiduje końca świata

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Najstarszy znany kalendarz Majów, znaleziony w zabytkowym budynku na terenie Gwatemali, nie daje podstaw do oczekiwania rychłego końca świata - wynika z publikacji w "Science".

W ruinach Xultun - jednego ze starożytnych miast w Gwatemali - amerykańscy archeolodzy odkryli najstarszy znany kalendarz Majów, pochodzący z IX w. Kalendarz ten uwzględnia cykle Księżyca, a najprawdopodobniej również Marsa i Wenus - poinformowali na konferencji prasowej na temat odkrycia William Saturno z Boston University i David Stuart z University of Texas.

Ich odkrycie dyskredytuje teorię, zgodnie z którą na grudzień 2012 r. Majowie przewidzieli koniec świata. Zwolennicy teorii nieodległej apokalipsy mówili, że rok 2012 stanowi zakończenie ostatniego spośród 13 "baktunów" - jednostek czasu lub cykli, trwających po 400 lat - które składały się na kalendarz Majów.

Tymczasem kalendarz odkryty w Xultun w Gwatemali zawiera baktunów aż siedemnaście. Stuart uważa, że metoda pomiaru czasu u Majów zakładała korzystanie z cykli o wiele większych, niż baktuny. "Kalendarz Majów będzie działał przez kolejne miliardy, tryliony, oktyliony lat" - podkreślał badacz, cytowany przez agencję EFE.

Hieroglify znalezione w Xultun są o kilkaset lat starsze od kalendarzy i tablic astronomicznych z tzw. kodeksu drezdeńskiego - rękopiśmiennego dokumentu, zawierającego informacje astronomiczne i będącego zabytkiem cywilizacji Majów. Powstał on na początku XIII w. i był prawdopodobnie kopią wcześniejszego rękopisu, pochodzącego z V-IX w. Jako jeden z niewielu przetrwał okres niszczenia ksiąg dotyczących Majów przez europejskich duchownych w XVI w.

Dom, na którego ścianach odkryto najnowszy kalendarz, stanowił część dużego kompleksu mieszkalnego.

Choć dawny ośrodek majański Xultun, leżący dziś głęboko w lesie deszczowym, odkryto już niemal wiek temu, na zbadanie wciąż czeka ogromna jego większość - zauważył Saturno. Badacz powiedział przy tym o "czekającym wciąż na odkrycie, wielkim bogactwie materiałów naukowych, które pozostają w Gwatemali na terenie dawniej zamieszkiwanym przez Majów". (PAP)

zan/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera