28.09.2020
PL EN
30.05.2012 aktualizacja 30.05.2012

Neurony węchowe już nie tworzą się po urodzeniu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

U ludzi po urodzeniu nie tworzą się nowe komórki nerwowe w obszarze mózgu odpowiedzialnym za węch.

Opuszka węchowa jest strukturą mózgu w płacie czołowym, która wstępnie przetwarza informacje zapachowe z nabłonka nosa.

Okazuje się, że u człowieka jest ona inna niż u reszty ssaków. Różnica polega m.in. na tym, że u ludzi po urodzeniu nie powstają już w tym obszarze żadne nowe komórki nerwowe – piszą szwedzcy, austriaccy i francuscy badacze na łamach magazynu "Neuron.

Te wnioski oparte są na analizie wieku neuronów za pomocą metody węgla radioaktywnego C14. Dzięki nim można lepiej zrozumieć, dlaczego ludzki zmysł węchu jest dużo gorszy od zwierzęcego.

Jeszcze nie tak dawno uważano, że wszystkie neurony w mózgu powstają wyłącznie przed urodzeniem. Później jednak ten pogląd uległ radykalnej zmianie, kiedy odkryto, że tworzą się one nieustannie z komórek macierzystych.

Badanie powstawania neuronów w ludzkim mózgu jest zadaniem niezwykle trudnym. Naukowcy wykorzystali fakt, że w czasie zimnej wojny wskutek prób nuklearnych gwałtownie podskoczył poziom atmosferycznego C14. Węgiel C14 jest przyłączany do DNA. Można więc mierzyć wiek komórek, ustalając, jak wiele izotopu C14 zawierają.

"Człowiek, ażeby przetrwać, nie musi tak bardzo polegać na zmyśle węchu, jak wiele innych zwierząt. To właśnie może być związane z brakiem powstawania nowych komórek w opuszce węchowej" – tłumaczy prof. Jonas Frisen z Karolinska Institutet w Sztokholmie.(PAP)

krx/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020