Ministerstwo Edukacji i Nauki

12.06.2021
PL EN
14.06.2012 aktualizacja 14.06.2012

Alergie pokarmowe częstsze u dzieci z miast

Foto: Serhiy Kobyakov - Fotolia Foto: Serhiy Kobyakov - Fotolia

U dzieci z obszarów zurbanizowanych znacznie częściej niż u dzieci mieszkających na wsi występują alergie pokarmowe - wynika z badań opublikowanych przez pismo " Clinical Pediatrics".

"Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy, że gęstość zaludnienia przekłada się na większe prawdopodobieństwo alergii pokarmowych" - mówi dr Ruchi Gupta z Northwestern University Feinberg School of Medicine, która podjęła próbę stworzenia mapy alergii pokarmowych w Stanach Zjednoczonych. W jej badaniach uczestniczyło 38,465 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia, zamieszkujących miejskie i wiejskie obszary kraju.

Alergie pokarmowe występowały u 9,8 proc. dzieci miejskich oraz u 6,2 proc. dzieci z obszarów wiejskich, przy czym w pierwszej grupie ponad dwukrotnie częściej odnotowywano alergie na orzeszki ziemne i skorupiaki. Natężenie objawów w obu grupach było porównywalne. Około 40 proc. dzieci biorących udział w badaniach doświadczyło wcześniej silnej, zagrażającej życiu reakcji alergicznej.

Poprzednie analizy wskazywały, że miasta charakteryzują się większą częstotliwością występowania astmy, kataru siennego, wyprysku i zapalenia spojówek. Sugeruje to, że wczesna ekspozycja na pewne bakterie występujące na wsi może chronić przed późniejszą nadwrażliwością na niektóre alergeny. Z drugiej strony, alergie mogą być skutkiem działania określonych substancji zanieczyszczających środowisko.

"Nasze badania świadczą o tym, że środowisko ma wpływ na rozwój alergii pokarmowej. Podobne tendencje obserwujemy m.in. w przypadku astmy. Pytanie brzmi - co konkretnie w środowisku ją powoduje? Lepsze zrozumienie tych czynników pomoże nam opracować metody zapobiegania" - podsumowuje dr Gupta.(PAP)

koc/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021